Aktualności

Severin Freund po operacji stawu biodrowego

W minioną środę 27 kwietnia w szpitalu w Monachium niemiecki skoczek Severin Freund przeszedł artroskopię stawu biodrowego. Od upadku, którego doznał podczas kwalifikacji do konkursu w Innsbrucku, borykał się on bowiem z bólem biodra. Freund będzie zatem zmuszony do dłuższej niż zwykle przerwy w treningach. Może ona potrwać nawet do 4 miesięcy.

Lekarze są dobrej myśli

– Przeprowadzenie tej operacji było konieczne. Na szczęście przebiegła ona pomyślnie i bez żadnych komplikacji. Zakładając, że proces gojenia ran pójdzie po naszej myśli, Severin będzie mógł rozpocząć rehabilitację już za 3-4 tygodnie. Pierwsze skoki treningowe będą możliwe dopiero za około 4 miesiące. – powiedział dr Michael Dienst po operacji.

Werner Schuster także pozostaje optymistą

Trener niemieckiej kadry zdaje sobie sprawę, że operacja Severina była nieunikniona. Docenia, że skoczek pomimo bólu był w stanie nadal skakać na najwyższym poziomie. Podkreśla, że jest mu teraz potrzebny czas na pełną regenerację i rehabilitację. Niemiec udowadniał już, że po każdej kontuzji jest w stanie wracać do skoków z jeszcze większą siłą, nawet jeżeli wiązało się to ze znacznie krótszym okresem przygotowawczym. W związku z tym trener mocno wierzy w to, że Freund po przerwie będzie nadal jednym z czołowych skoczków Pucharu Świata.

Severin Freund również ma nadzieję na powrót do dawnej formy. W wiadomości skierowanej do kibiców, którą opublikował na swoim fanpage’u, napisał, że czasami trzeba pogodzić się z tym, co planuje dla nas życie. Nawet jeżeli, tak jak w jego przypadku, należy wybrać między operacją a innymi znacznie przyjemniejszymi rzeczami. Uznał, że najlepszym wyjściem będzie poddanie się tej operacji właśnie teraz, by mieć więcej czasu na powrót do zdrowia i budowę formy do następnego sezonu bez żadnych ograniczeń.

Nawet podczas przerwy od skoków, w trakcie której przebywał na urlopie, nadal odczuwał silny ból i nie był w pełni sprawny, dlatego też jego decyzja wydaje się być najlepszą z możliwych. 27-latek przyznaje, że aktualnie czuje się dobrze i z niecierpliwością czeka na powrót do pełnych treningów.


  • Źródło: fis-ski.com / skispringen.com
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Monika Baran