Aktualności

Nowe twarze w polskim sztabie szkoleniowym

28 kwietnia podczas posiedzenia zarządu, Polski Związek Narciarski zatwierdził składy grup szkoleniowych na nadchodzący sezon. W kadrze A pojawiły się dwa nowe zagraniczne nazwiska. Dziś przyjrzymy się im z bliska.

Trener Techniczny

Michal Doleżal to były czeski skoczek narciarski, reprezentant klubu Dukla Liberec oraz były trener reprezentacji B Czech. Obecnie został powołany w Polsce na stanowisko trenera technicznego kadry A i koordynatora sprzętowego trzech męskich grup szkoleniowych.

Jako skoczek narciarskich pierwszy swój skok oddał w 1983 roku, a przygodę z Pucharem Świata rozpoczął 10 lutego 1996 roku na Kulm w Tauplitz, zajął wtedy 42. miejsce. Najwyższą lokatę w zawodach uzyskał 18 grudnia 1999 roku w Zakopanem, było to siódme miejsce. Swoją karierę Doleżal zakończył po sezonie 2006/2007.

Apoloniusz Tajner dla eurosport.onet.pl skomentował ten wybór.

– Horngacher zaproponował zatrudnienie tego szkoleniowca. Początkowo sceptycznie podchodziliśmy do tego pomysłu, ale potem wszystkie nasze sztaby zdały sobie sprawę z tego, że praca nad szukaniem nowinek sprzętowych to jest nasza słabość. Tak naprawdę, co roku borykaliśmy się z problemami w tym zakresie. Nasi trenerzy poparli jego zatrudnienie i w związku z tym zdecydowaliśmy się sfinalizować rozmowy z Doleżalem, który jest lubianym szkoleniowcem.

Współpracownik

Fizjolog dr Harald Pernitsch z Austrii będzie pełnić funkcję konsultanta. Współpracował już z kadrą Niemiec, co przynosiło sukcesy. Jako konsultant w Polsce będzie specjalizować się w zakresie motoryki. Do tej pory taką rolę miał w naszym kraju Michał Wilk. – Przyszedł jednak czas zmian – mówi prezes Tajner. Dodajmy, że współpraca z Michałem Wilkiem nie została zakończona, będzie on bowiem konsultantem kadry C, w której znajduje się aktualnie pięciu juniorów.

Więcej o składach polskich kadr na sezon 2016/2017 znajdziecie TUTAJ.


  • Źródło: eurosport.onet.pl / pzn.pl
  • Foto: Alicja Kosman / PZN

O autorze

Natalia Furman