Aktualności

Kryzys Rune Velty

Norweski skoczek Rune Velta nie może z pewnością zaliczyć minionego sezonu do udanych. Nie zdobył on ani jednego punktu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Jego najlepszym wynikiem było 37. miejsce podczas inauguracyjnych zawodów PŚ w Klingenthal. W skutek tego 26-latek został na nadchodzący sezon zdegradowany do kadry B.

Spadek formy

Dyspozycja Norwega w ostatnim czasie nie przypomina w niczym tej, którą prezentował w sezonie 2014/2015. Zdobył on wtedy aż cztery medale Mistrzostw Świata w Falun, z czego dwa były złote. Był uważany za jedną z gwiazd norweskich skoków i wiązano z nim ogromne nadzieje. Ostatniej zimy jednak częściej pojawiał się na zawodach Pucharu Kontynentalnego, ale i tam jego wyniki nie były zadowalające. Zdobycie tytułu mistrzowskiego zdawało się trudniejsze do osiągnięcia niż kiedykolwiek. Po udanym sezonie przyszedł czas na spadek formy.

Przyczyną tak słabych wyników jest przede wszystkim nieprawidłowe wyjście z progu. Skoczek przyznaje, że zidentyfikowanie tego błędu zajęło mu sporo czasu. Sądzi jednak, że wkrótce go wyeliminuje. Osiąga on jednak, podobnie jak wszyscy skoczkowie, spore prędkości na progu, co zmniejsza ilość czasu potrzebnego na redukcję błędu.

Sukcesy to już przeszłość?

Norweg bardzo dobrze wspomina czas swoich triumfów na mistrzostwach. Chciałby to jeszcze powtórzyć. W rozmowie z telewizją NRK przyznał, że czasami jest mu bardzo trudno pogodzić się z tym, co miało miejsce w minionym sezonie. Nie bez powodu jest on sfrustrowany swoją sytuacją. Trudno nie być rozczarowanym takim stanem rzeczy, ale w karierze każdego skoczka jest miejsce na wzloty i upadki.

Degradacja do kadry B

Skoczek pogodził się z decyzją o przeniesieniu do kadry B. Zdaje sobie sprawę, iż jego koledzy z drużyny skakali od niego znacznie lepiej i zasłużyli na docenienie. Będzie jednak starał się pojawiać na zawodach Pucharu Świata najczęściej jak to jest możliwe.

Alexander Stoeckl także wypowiedział się na temat sytuacji swojego podopiecznego. Uważa, że Rune Velta ma potencjał, którego nie potrafi na razie odpowiednio wykorzystać. Nie będzie na razie jednym z czołowych zawodników reprezentacji Norwegii, ale może podzielić się swoim doświadczeniem z młodszymi zawodnikami, co również jest niezwykle ważne dla losów drużyny.


  • Źródło: nrk.no
  • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Monika Baran