Aktualności

Od skoków do kolarstwa – historia Primoza Roglica

W 2007 roku Primoz Roglic doznał poważnego upadku na treningu przed konkursem Pucharu Świata na mamuciej skoczni w Planicy. W 2012 roku postanowił zakończyć karierę skoczka narciarskiego, a 6 maja 2016 roku, zajął drugie miejsce w prologu Giro d’Italia. Kim dokładnie jest niespodziewany wicelider kolarskiego wyścigu?

W skrócie o Roglicu

Pimoz Roglic urodził się 29 października 1989 roku. Aktualnie jest słoweńskim kolarzem szosowym, zawodnikiem profesjonalnej grupy Team LottoNL-Jumbo. W latach 2003-2011 był skoczkiem narciarskim, reprezentującym klub SK Zagorje.

Skoczek

W październiku 2006 zdobył indywidualny tytuł młodzieżowego mistrza Słowenii. W Pucharze Kontynentalnym debiutował pod koniec sezonu 2004/2005 w norweskim Vikersund, gdzie był jedenasty. W zawodach tego cyklu dwukrotnie zwyciężał oraz pięciokrotnie zajmował miejsce wśród trzech najlepszych.

10 lutego 2007 Roglič ustanowił rekord skoczni Snowflake w Westby, oddając skok na 125,5 metra. Rekord ten rok później pobił Norweg Fredrik Bjerkeengen. W 2007 roku został zgłoszony do kwalifikacji do konkursów na mamuciej skoczni w Planicy, jednak z powodu upadku w pierwszym treningu nie wystartował w nich. W efekcie upadku doznał złamania kości nosowej, wstrząśnienia mózgu oraz licznych potłuczeń.

Ostatnimi zawodami na arenie międzynarodowej, w których wziął udział, był konkurs FIS Cup w Szczyrku rozegrany 16 stycznia 2011 roku. Latem 2012 roku postanowił zakończyć karierę skoczka narciarskiego. Rekord życiowy Słoweńca w długości skoku wynosi 146,5 metra. Najważniejszym osiągnięciem w karierze skoczka są dwa drużynowe medale mistrzostw świata juniorów (złoto i srebro).

Kolarz

10 marca 2013 roku po raz pierwszy zadebiutował w profesjonalnym peletonie w wyścigu Trofej Porec rozgrywanym w Chorwacji. Zajął w nim 106. miejsce. W tym samym roku zajął 10. miejsce w mistrzostwach Słowenii ze startu wspólnego.

Sezon 2014 okazał się bardziej udany dla Roglica. W maju wygrał drugi etap wyścigu Tour d’Azerbaïdjan. W czerwcu zajął 4. miejsce w mistrzostwach Słowenii, a w lipcu wygrał klasyfikację górską w rumuńskim Sibiu Cycling Tour. W sierpniu był najlepszy w siódmej edycji wyścigu Croatia-Slovenia.

2015 rok również okazał się owocny dla Słoweńca. Zajął on 2. miejsce w GP Izola i w Tour of Croatia, wygrał Tour d’Azerbaïdjan i Tour de Slovénie. Jednak największy sukces w karierze kolarza odniósł w piątek, zajmując 2. miejsce w początkowej części Giro d’Italia. Roglicowi życzymy dalszych sportowych sukcesów.


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: screen – Eurosport 1

O autorze

Natalia Furman