Aktualności

Velenje z nowymi skoczniami

Po wielkich sukcesach Petera Prevca, w Słowenii nastąpiła chęć inwestycji w rozwój skoków narciarskich. Już w drugiej połowie maja rozpocznie się budowa dwóch nowych skoczni w słoweńskim mieście Velenje.

Przeszłość.. i przyszłość

Velenje to średniej wielkości słoweńskie miasto, położne w północno-wschodniej części kraju. W tym mieście były już skocznie narciarskie, które niestety zostały zamknięte w 2013 roku, z powodu różnych problemów technicznych. Jednak mimo tego, udało się znaleźć pieniądze na nowe obiekty. Większa z planowanych skoczni będzie miała 55 metrów, natomiast mniejsza 35. Obiekty, które zostaną tam zbudowane będę idealne do treningów zarówno dla zawodników jak i zawodniczek.

Koszty i wykonanie

Podczas prac budowlanych, bardzo istotne będzie dokładne zabezpieczenie dolnej części przyszłego zeskoku, ponieważ jest to miejsce narażone na osuwanie terenu. Przed przystąpieniem do budowy przeprowadzono oficjalny przetarg na wykonawcę nowej inwestycji. Zwyciężyła w nim firma Velenje Esotech. Pełen koszt przedsięwzięcia szacowany jest na około 500 tysięcy euro. Część potrzebnej kwoty zostanie uzyskana ze środków zewnętrznych – około 110 tysięcy euro. Wsparcia pomysłodawcom udzieli także Fundacja na Rzecz Sportu, przekazując około 60 tysięcy euro.


  • Źródło: siol.net
  • Foto: Anna Cis

O autorze

Justyna Gorzkowska