Aktualności

Hannu Lepistoe odchodzi na emeryturę

W grudniu 2014 roku Hannu Lepistoe postanowił nawiązać współpracę ze swym rodakiem Janne Ahonenem, zostając wówczas jego indywidualnym trenerem. Zawodnik fińskiej reprezentacji skoków narciarskich pokładał nadzieję, że dzięki pomocy Lepistoe zdoła on znów nawiązać walkę o czołowe lokaty w konkursach Pucharu Świata. Po kilkunastu miesiącach współpracy ich drogi się rozchodzą. Trener podjął decyzję, że odchodzi na emeryturę.

36 lat trenerskiej kariery

Hannu Lepistoe karierę trenera na najwyższym szczeblu rozpoczął 36 lat temu. Zadebiutował wówczas jako trener kadry A Finlandii. Po kilku latach podjął się współpracy w krajach takich jak Włochy, Austria i Polska. Odnotował wiele sukcesów w całej karierze trenerskiej z Adamem Małyszem czy też Mattim Nykaenenem. Ostatnimi podopiecznymi Fina byli Janne Ahonen i Harri Olli. Tej dwójce nie udało się jednak osiągnąć niebywałych sukcesów na przełomie tej współpracy. Harri Olli wywalczył pierwszy punkt Pucharu Świata od momentu zawieszenia kariery, a Ahonen dwukrotnie zajął miejsce w czołowej „20” Mistrzostw Świata w Falun rozgrywanych w 2015 roku. Ten drugi zmagał się w ostatnim sezonie z chorobą, która zaważyła na przygotowaniach do całego sezonu zimowego.

Emerytura

„Wróciłem już z emerytury w 2014 roku, kiedy Janne Ahonen i Harri Olli mnie potrzebowali. Teraz łatwiej mi to powiedzieć z perspektywy czasu, że muszę trzymać się z dala od skoków” – powiedział w rozmowie z iltasanomat.fi. Fin zapewnił, że powodem podjęcia decyzji o zakończeniu przygody ze skokami narciarskimi nie były problemy zdrowotne Janne Ahonena.

Co dalej z Ahonenem?

Decyzja Lepistoe o przejściu na emeryturę doprowadziła do utraty przez skoczka swojego trenera indywidualnego. Czy Janne Ahonen podejmie się wkrótce kolejnej współpracy? Fiński skoczek zdecydował, że nie zamierza jeszcze rezygnować ze skoków narciarskich, ale tym razem będzie trenował już bez osobistego trenera. Oczy fińskich kibiców skoków narciarskich zwrócone są w stronę nowego trenera kadry narodowej, wśród której miejsce znalazł m.in. Ahonen. Mowa tu o Andreasie Mitterze. Austriak wraz ze swym asystentem Lauri Hakolą mają za zadanie odbudować fińskie skoki narciarskie. Głównym celem na najbliższy sezon są mistrzostwa świata, które odbędą się w fińskim Lahti.


  • Źródło: iltasanomat.fi
  • Foto: Anna Cis

O autorze

Paulina Kukurenda