Aktualności

Peter Prevc odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi

Słoweński orzeł – Peter Prevc – został doceniony przez Prezydenta Słowenii Boruta Pahora za wybitne osiągnięcia sportowe, promocję kraju na arenie międzynarodowej i stanowienie inspiracji dla młodych ludzi. Ceremonia odbyła się w miniony wtorek w Pałacu Prezydenckim w Lublanie. Prevc pochwalił się osiągnięciem na Instagramie, podkreślając, że czuje się niezmiernie zaszczycony.

Nie tylko Prevc

Tego dnia przyznano również Srebrne Krzyże Zasługi – uhonorowano nimi m.in. słoweńskiego trenera Gorana Janusa oraz kilku innych przedstawicieli sztabu szkoleniowego – wyróżnieni zostali asystenci Janusa Jani Grilc, Nejc Frank i Matjaz Polak. Doceniano także budowniczego skoczni w Planicy, inżyniera Jenaza Goriska.

Niesamowite osiągnięcia

Warto przypomnieć dokonania Petera Prevca – w zeszłym sezonie zdobył każde możliwe trofeum, triumfując w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, wygrywając Turniej Czterech Skoczni czy sięgając po małą Kryształową Kulę w lotach narciarskich. Poza tym aż 15 razy stawał na najwyższym stopniu podium, dzięki czemu pobił rekord Gregora Schlierenzauera w ilości zwycięstw w jednym sezonie. W swoim kraju stał się bohaterem, a echa jego sukcesów wciąż nie milkną. Udało mu się zdobyć ogromną sympatię nie tylko kibiców – niedawno jego wizerunek znalazł się na specjalnej edycji znaczków, które wypuszczone zostały przez Pocztę Słoweńską w uznaniu dla jego zasług.


  • Źródło: fis-ski.com
  • Zdjęcie: Maja Gara

O autorze

Michalina Gil