Aktualności

Austriacki sposób na trening

Austriaccy zawodnicy kontynuują przygotowania do nadchodzącego sezonu. W minionym tygodniu czas spędzili m.in. na południu Austrii, w Karyntii. Podczas tego zgrupowania skakali w Villach oraz w słoweńskiej Planicy. Jednak treningi podopiecznych Heinza Kuttina momentami przybierały niecodzienną formę i nie odbywały się wyłącznie na skoczni.

Skoczkowie nie próżnują

Ubiegły tydzień dla podopiecznych Heinza Kuttina upłynął pod znakiem treningu siłowego, jak i prób na obiektach w Austrii oraz Słowenii. Do tej pory zawodnicy kadry narodowej, A, B oraz C trenowali wspólnie. Kolejne zgrupowania odbędą się już z podziałem na grupy.

Przez cały tydzień przeprowadziliśmy obóz treningowy na wysokim poziomie. Było to czwarte i ostatnie zgrupowanie wszystkich trzech grup szkoleniowych. Myślę, że współpraca między trenerami oraz zawodnikami pozytywnie wpłynęła na wymianę opinii w drużynach. Każdy zawodnik ma teraz dobrą bazę do dalszej pracy w poszczególnych grupach treningowych.” – ocenia Heinz Kuttin, szkoleniowiec kadry narodowej.

Przygotowani na wszystko

Zawodnicy mieli do wykonania szereg skomplikowanych zadań, które w razie potencjalnego zagrożenia podczas skoku mają ułatwić wyjście z opresji.

Te zadania na skoczni były bardzo trudne. Mimo to zwróciły naszą uwagę na wiele innych aspektów skoku, niż na samą odległość. Celem tych ćwiczeń jest zdobycie umiejętności, dzięki którym mamy poradzić sobie w każdej sytuacji. Nad tym właśnie pracowaliśmy tak intensywnie w ciągu ostatnich dni.” – podkreśla Michael Hayboeck.

Na skoczni i nad jeziorem

Sztab szkoleniowy zadbał o zróżnicowanie treningów. Tym razem zawodnicy udali się nad austriackie jezioro Faak. Jak mówi Stefan Kraft, ćwiczenia, które tam wykonywali, nie należały do najłatwiejszych. Wskazuje również na fakt, że „team spirit” jest bardzo istotny podczas zgrupowań:

Zadania były niezwykle męczące, ale wykonaliśmy ich wiele w ciągu ostatnich kilku dni. Nasi trenerzy chcą, abyśmy dawali z siebie wszystko za każdym razem. Uważam, że duch drużyny jest obecny w tej dużej grupie sportowców i dzięki niemu nieco łatwiej można przejść przez trudny program treningowy.

Sympatyczny skoczek zamieścił na Facebooku zdjęcie, na którym prezentuje jedno z ćwiczeń:


  • Źródło: fis-ski.com
  • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Paulina Ziemiańska