Polacy zdominowali zawody w Bad Freienwalde

11 czerwca z okazji 700-lecia miasta Bad Freienwalde zostały zorganizowane zawody skoków narciarskich. W siedemnastu kategoriach Polacy znaleźli się na najwyższym stopniu podium aż 12 razy!

Polacy liderami

Gdyby ktoś pytał, który sport jest najbardziej niebezpieczny, z pewnością skoki narciarskie znalazłyby się na czele stawki. Pomimo strachu na górze skoczni w Brandenburgii śmiało zasiadali zawodnicy w wieku już od 6 lat, aby wziąć udział w zorganizowanych zawodach.

Znany polskim kibicom skoków narciarskich, młody Tymoteusz Cienciała to jeden z kilku laureatów tychże zawodów. 8-letni Tymek pokonał swojego imiennika Tymoteusza Dyducha o 15,8 pkt. Kolejni zwycięzcy to: Jan Pilch, Kacper Tomasiak, Kacper Jarząbek, Tymoteusz Amilkiewicz, Jan Rzadkosz, Jan Habdas, Mateusz Jarosz, Karol Niemczyk i Mikołaj Gaczkowski.

W czterech kategoriach (11, 12, 14 i 15 lat) Polacy zdominowali całe podium nie dając szans rywalom. Sobotnie zawody pokazały jak silne zaplecze posiada Polska na kolejne lata. Z pewnością nie raz jeszcze usłyszymy o tych utalentowanych, młodych skoczkach narciarskich.

Polskie skoczkinie z sukcesami

Kompleks skoczni Sparkassen Ski-Arena w niemieckim Bad Freienwalde był w sobotę areną zmagań nie tylko skoczków narciarskich. Udział w zawodach wzięły także dziewczęta, które rywalizowały na skoczni K-21. Wśród czterech startujących osób dwa miejsca na podium wywalczyły Polki. Wiktoria Kiersznowska z klubu WSS Wisła w Wiśle zwyciężyła z notą 184,6 pkt. Podium zamknęła Nikola Pietraszko.

Wyniki konkursu na skoczni K-21:

1. Wiktoria Kiersznowska – POL – 184,6 pkt
  2. Jonas Elske – SVBrd – 173,8 pkt
  3. Nikola Pietraszko – POL – 163,9 pkt

Holenderski akcent podczas zawodów w Bad Freienwalde

Skoki narciarskie kojarzą nam się przede wszystkim z krajami takimi jak Niemcy, Austria czy Norwegia. Warto jednak wiedzieć, że ta dyscyplina sportowa znana jest także w Holandii, gdzie ciężko na swój sukces pracuje jeden zawodnik, mowa tu o Larsie Antonissenie. Skoczek ten pojawił się na zawodach w Brandenburgii. Jego rywalem w kategorii wiekowej powyżej 20 lat był nasz reprezentant – Artur Kukuła. Polak okazał się lepszy od Holendra o 44,2 pkt.

Wyniki konkursu w kategorii powyżej 20 lat:

1. Artur Kukuła – POL – 274,8 pkt
  2. Lars Antonissen – NL – 230,6 pkt

Zwycięzcy w kategorii powyżej 30 i 40 lat

Noriaki Kasai to przykład skoczka narciarskiego, dla którego wiek to tylko liczba. 11 czerwca zostały rozegrane zawody także w kategorii powyżej 30 i 40 lat. Mimo że wzięło w nich udział tylko 5 skoczków, znalazł się wśród nich także jeden Polak – Wojciech Tajner, który zajął 2. miejsce w pierwszej z wymienionych kategorii. Konkursy zdominowali Oliver Boehme oraz Henrik Vogel.