Aktualności

0,5 miliona euro za PŚ w Planicy

Słoweński Związek Narciarski opublikował zestawienie finansowe za konkursy, które wieńczyły długi sezon Pucharu Świata 2015/2016. Jak wynika z bilansu, zysk netto wyniósł pół miliona euro.

Prevc przyciągnął tłumy kibiców

Miniona zima została zdominowana przez Petera Prevca, który sięgnął po Kryształową Kulę za sezon 2015/2016. To dzięki niemu i dobrym wynikom jego kadrowych kolegów zainteresowanie skokami narciarskimi w małym europejskim państwie znacznie wzrosło. Jednak nie tylko lokalni mieszkańcy pod koniec marca zjawili się pod mamucią skocznią. Na trybunach można było zauważyć flagi prawie wszystkich państw, których sportowcy zjawili się w Planicy.

,,W najbliższych latach zainstalujemy na obiekcie stałe instalacje, które pozwolą uszczelnić teren i oszczędzić więcej pieniędzy. Oficjalnie na zawodach było 110 tysięcy widzów, nieoficjalnie dużo więcej. […] Impreza była wyzwaniem w zakresie bezpieczeństwa, jednak w tym roku nie było większych problemów. Finansowo dała 3,1 mln euro przychodów, z czego ponad 0,5 mln zysku netto.” – powiedział prezes tamtejszego związku narciarskiego – Enzo Smrekar.

Są też i straty

Przez duże zainteresowanie samymi skokami, straty finansowe odbiły się na biegach narciarskich. Jak przyznaje działacz, część z przychodu zostanie przeznaczona na pokrycie strat konkursów. Głównym powodem sporego deficytu (31 tyś. euro) był problem ze znalezieniem sponsorów. Przy organizacji skoków ten problem nie wystąpił.


  • Źródło: sportowefakty.wp.pl / sloski.si
  • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Paulina Ziemiańska