Aktualności

Drugi przetarg na remont Wielkiej Krokwi unieważniony, jest nowy plan!

Centralny Ośrodek Sportu unieważnił dziś drugi przetarg na modernizację Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Podjęto również decyzję, że remont skoczni im. Stanisława Marusarza będzie podzielony na mniejsze etapy. Mimo tego, przedstawiciele Polskiego Związku Narciarskiego, Tatrzańskiego Związku Narciarskiego oraz COS-u zapewniają, że Puchar Świata 2017 w Zakopanem nie jest zagrożony.

29 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: Cezary Andrzej Jurkiewicz – Dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu, Apoloniusz Tajner – Prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Łukasz Grocholski – Z-ca Dyrektora ds. Inwestycji COS oraz Grzegorz Kotowicz – Dyrektor COS-OPO w Szczyrku, Pełnomocnik ds. Inwestycji COS-OPO w Zakopanem.

Kolejne opóźnienia

Podczas konferencji przekazano informację o unieważnieniu drugiego przetargu na remont Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Oferty spływały do 27 czerwca, ponownie zgłosiły się dwie firmy, jednak żadna z nich nie zajmie się obecnie remontem zakopiańskiej skoczni. Dlaczego? Włodarze Centralnego Ośrodka Sportu przyznają, że ich zdaniem oferowana kwota ciągle jest zbyt wysoka.

– W odpowiedzi na drugi ogłoszony przetarg, do dnia 27.06.2016 roku wpłynęły dwie oferty, z których nie został ostatecznie wyłoniony wykonawca remontu Wielkiej Krokwi. Ten przetarg wykazał możliwą oszczędność ponad 1 mln zł, w porównaniu z najniższą ofertą kosztową przedstawioną poprzednio, ale nadal jest to naszym zdaniem zbyt wygórowana kwota i nieakceptowalny dla nas koszt. – czytamy w wydanym oświadczeniu.

Co dalej? 

– Podjęliśmy decyzję o realizacji etapowej modernizacji skoczni. W 2016 roku roku wykonamy rozbieg skoczni z zabudową torów lodowych, oraz urządzeń towarzyszących na najeździe. Takie rozwiązanie, pozwoli nam wykorzystać skocznię w sezonie 2016/2017, a w szczególności na organizację Pucharu Świata w styczniu 2017 roku. Po zmianie profilu rozbiegu, mamy otwartą drogę do uzyskania czasowego certyfikatu dopuszczenia skoczni do użytkowania, co jest ustalone z Ekspertami FIS ds. Budowy Skoczni Narciarskich.

Pełną treść komunikatu znajdziecie TUTAJ.

Harmonogram działań:

29.06 – unieważnienie przetargu i ogłoszenie nowego

14.07 – otwarcie ofert o godz. 12:00.

Dyrekcja COS-u zaznacza, że ich decyzja jest w pełni popierana przez Polski Związek Narciarski i Tatrzański Związek Narciarski, co znajduje swoje potwierdzenie w oświadczeniu podpisanym przez Apoloniusza Tajnera i Andrzeja Kozaka.

– Polski Związek Narciarski oraz Tatrzański Związek Narciarski, po wspólnych konsultacjach z Centralnym Ośrodkiem Sportu oświadczają, że w pełni zgadzają się i popierają decyzję unieważnienia przetargu nieograniczonego na rozbudowę skoczni narciarskiej Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza w Zakopanem oraz ogłoszenia nowego postępowania na remont górnego odcinka Wielkiej Krokwi. Według naszej opinii działania te nie zagrażają w żaden sposób organizacji zawodów Pucharu Świata w styczniu 2017 roku.

Przypomnijmy, że zawody Pucharu Świata w Zakopanem 2017 są wpisane do kalendarza na 21 stycznia (konkurs drużynowy) i 22 stycznia (konkurs indywidualny). Skoczków będzie gościć także Wisła (14 i 15 stycznia).

O rozwoju sytuacji w sprawie remontu Wielkiej Krokwi będziemy Was na bieżąco informować.


  • Źródło: informacja własna
  • Korespondencja z Warszawy: Gabriela Szopa
  • Foto: Paulina Ziemiańska

O autorze

Przemysław Krawiec