Aktualności

Jak rok temu wyglądało LGP w Courchevel?

16 lipca we francuskim Courchevel odbędzie inauguracja Letniej Grand Prix 2016. Rok temu pierwsze zawody tego cyklu odbyły się na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle, a do Francji zawodnicy udali się w połowie sierpnia. W jednym indywidualnym konkursie triumfował Severin Freund, przed Kento Sakuyamą i Peterem Prevcem. 

Zeszłoroczni bohaterowie

W zeszłym roku zawody na skoczni w Courchevel były bardzo loteryjne. Silny wiatr, który towarzyszył przez cały konkurs uniemożliwił rozegranie w pełni sprawiedliwego konkursu.

Z trudnymi warunkami  świetnie poradził sobie Severin Freund, który po skoku w finałowej serii na odległość 130,5 m zapewnił sobie zwycięstwo.

Zaraz za nim uplasował się Kento Sakuyama, który w pierwszej serii doleciał do 135 m. Japończyk dzięki temu, że sędziowie nie zauważyli jego podpartego skoku objął prowadzenie, jednak w drugiej serii skoczył o 6 metrów krócej, co kosztowało go spadkiem o jedną lokatę.

Trzecie miejsce na podium uzupełnił Peter Prevc, który w drugim skoku uzyskał taką samą odległość jak Freund, ale jego wynik w stosunku do zwycięscy był gorszy o 11,4 pkt.

W czołowej dziesiątce znaleźli się kolejno: Shohei Tochimoto, Richard Freitag, Lukas Hlava, Jarkko Maeaettae, Jakub Janda, Kamil Stoch, Anders Fannemel.

Miejsca Polaków

Najlepiej z biało-czerwonych zaprezentował się Kamil Stoch, który po skokach na odległość 118,5 i 128 m uplasował się na 9. miejscu, zdobywając łącznie 219,5 pkt. Kolejnym Polakiem na 11. miejscu był Piotr Żyła  (123 /124,5 m/ 216,1 pkt.). Na 18. lokacie znalazł się Jan Ziobro (125 /124 m/ 207,8 pkt.), natomiast 27. miejsce należało do Dawida Kubackiego (117 /115,5 m / 193,8 pkt.).

Fotorelację z LGP Courchevel 2015 możecie zobaczyć TUTAJ.


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Asia Ciciora