Aktualności

Rune Velta zakończył karierę

Do grona skoczków, którzy w ostatnim czasie podjęli decyzję o zakończeniu kariery dołączył dwukrotny mistrz świata z Falun – Rune Velta. Młody Norweg swoją decyzję podyktował tym, że brakuje mu motywacji do dalszego skakania. 

Mistrz Świata z Falun

Mistrzostwa Świata w szwedzkim Falun okazały się bardzo szczęśliwe dla reprezentanta Norwegii. Rune Velta podczas konkursu na skoczni normalnej okazał się najlepszy spośród startujących zawodników, pokonał Niemca Severina Freunda oraz Stefana Krafta. Kilka dni później Norweg ponownie stanął na podium zawodów, na skoczni dużej zajął 3. miejsce.

Do dorobku medalowego Velta dołożył złoty krążek wywalczony z kolegami z reprezentacji, a w konkursie mieszanym wraz z Line Jahr, Andersem Bardalem i Maren Lundby zajął drugie miejsce.

Załamanie formy

W sezonie 2014/2015 zajął on 8. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Norweg okazał się lepszy od Kamila Stocha, który powrócił do rywalizacji po kontuzji. W całej karierze skoczka narciarskiego sześciokrotnie stawał na podium PŚ – w Wiśle, Willingen, Trondheim, Oslo oraz dwa razy w Planicy.

Niestety czterokrotny medalista mistrzostw świata z Falun, w ubiegłym sezonie zimowym nie zdobył ani jednego punktu do klasyfikacji generalnej, co przyczyniło się do tego, że  Velta został ostatecznie przeniesiony do kadry B.

Koniec kariery

„Aby być wśród najlepszych, trzeba być w pełni zmotywowanym na co dzień i dawać z siebie wszystko. Ostatnio zdałem sobie sprawę, że nie mam w sobie tej motywacji. Dlatego postanowiłem poszukać teraz nowych wyzwań. Myślę, że w swojej karierze osiągnąłem już wszystko co mogłem. Jestem wdzięczny bliskim osobom za wszystkie chwile jakie przeżywałem jako skoczek narciarski” – powiedział były reprezentant Norwegii dla Norweskiego Związku Narciarskiego.

Rune Velta po zakończeniu kariery skoczka narciarskiego nie zamierza całkowicie usuwać się ze świata skoków. Norweg planuje rozpocząć studia sportowe i chciałby pracować jako trener.

Dyrektor sportowy Clas Brede Brathen nie ukrywa smutku z powodu zaistniałej sytuacji. „Jego występy na Mistrzostwach Świata w Falun zawsze będą jednym z najważniejszych wydarzeń w historii norweskich skoków narciarskich. Rune jest dobrym przykładem tego, co można osiągnąć za pomocą naszego narodowego systemu skoków narciarskich i naszej filozofii treningowej” – podsumowuje swojego skoczka Brathen.


  • Źródło: fis-ski.com
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Paulina Kukurenda