Aktualności

Gruziński plan rozwoju skoków

Skoki narciarskie to sport zimowy, który kojarzy się przede wszystkim z takimi państwami jak Norwegia, Austria, Niemcy, Słowenia czy Polska. Jednak nie tylko tam są ludzie i zawodnicy, dla których los tej dyscypliny nie jest obojętny. Tym razem wiarę w rozwój skoków narciarskich ma Gruzja, którą ostatnio odwiedził Walter Hofer, aby dowiedzieć się więcej na temat gruzińskich planów.

Skoki w Gruzji

Wiadomo, że skoki narciarskie nie są najbardziej popularnym sportem w tym kraju. Mimo tego Gruzja miała, ale i ma obecnie kilku swoich przedstawicieli. Najbardziej znanym skoczkiem z Gruzji jest Kachaber Cakadze, który swoją sportową karierę zakończył w 2002 roku. Największym osiągnięciem Cakadze było zdobycie punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego. Ten skoczek jest także do dzisiaj rekordzistą swojego kraju w długości lotu. Rekord ten wynosi 105 metrów i został ustanowiony w Zakopanem. Obecnie najmocniejszymi skoczkami z Gruzji są Siergiej Achabadze i Artur Sarkisiani, którzy udzieli udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w 2015 roku, plasując się pod koniec stawki. Trenerem głównym skoczków jest Gela Stoiszwili.

Plany na przyszłość

Gruziński rząd nie jest zadowolony z wyników osiąganych przez swoich skoczków – nie trudno się temu dziwić. Dlatego też postanowił zainwestować w tę dyscyplinę i zrekonstruować istniejące oraz wybudować nowe skocznie, tworząc tym samym nowoczesny kompleks w Bakuriani. Celem dla gruzińskiego rządu jest posiadanie czterech skoczni narciarskich o rozmiarach: K115, K90, K70 i K45. Plany te mają zostać zrealizowane w ciągu najbliższych trzech lat. Po ukończeniu inwestycji, Gruzini liczą, że będą mogli organizować międzynarodowe zawody.

Wizyta Waltera Hofera

Dyrektor Pucharu Świata na oficjalne zaproszenie gruzińskiego rządu, udał się do Gruzji, aby zapoznać się z planem inwestycyjnym na najbliższe lata. Austriak nie krył zadowolenia i zapewnił, że jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, to międzynarodowe zawody powrócą do Gruzji.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że miałem okazję odwiedzić Bakuriani. Jest to jeden z najbardziej znanych w świecie skoków narciarskich kompleks. Czuć tutaj legendę sportu – Koba Tsakadze. Odwiedziliśmy stare obiekty i miałem szansę dowiedzieć się jak będzie to wyglądało po remoncie” – powiedział Walter Hofer

Gdyby gruzińskie plany się powiodły, byłaby to wielka szansa na wzbogacenie zawodów Pucharu Świata, Pucharu Kontynetalnego, czy FIS Cupu o kolejne zawody w kraju dość ,,egzotycznym” pod względem skoków narciarskich.


  • Źródło: fis-ski.com/informacja własna
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Justyna Gorzkowska