Aktualności

Adam Małysz bez sponsora strategicznego

Były skoczek narciarski, a obecnie kierowca rajdowy – Adam Małysz miał rozpocząć przygotowania do styczniowego Rajdu Dakar. Wszystko stanęło jednak pod znakiem zapytania. Powodem jest nieprzedłużenie kontraktu sponsorskiego przez PKN Orlen.

Koniec sponsorowania Adama Małysza

W rozmowie z „Dziennikiem Polskim” czterokrotny zdobywca Kryształowej Kuli poinformował o zakończeniu współpracy sponsorskiej z PKN Orlen. Utrudnia to w znacznym stopniu przygotowania naszego byłego skoczka narciarskiego do występu w kolejnej edycji Rajdu Dakar na początku 2017 roku. „Orlen nie przedłużył ze mną umowy, ponieważ firma ma teraz inną politykę sponsoringową” –  przyznał Adam Małysz.

Dodatkowo były polski skoczek musiał co roku wykonywać badania związane z tak zwanym ekwiwalentem medialnymWartość marketingowa na pewno nie była powodem (…) Z roku na rok wychodziło, że zapewniam bardzo duży zwrot medialny w stosunku do inwestowanych we mnie środków”.

Plany na przyszłość

W przypadku, kiedy były skoczek z Wisły nie znajdzie żadnego sponsora, zastanowi się nad uczestnictwem w dalszych startach. Obecny kierowca rajdowy powiedział, że znalazł się w trudnym punkcie zawodowej kariery. Ostateczną decyzję Adam Małysz ma podjąć w ciągu najbliższych dni.

„Jeśli nie znajdę strategicznego sponsora, ciężko będzie mi udźwignąć starty w Pucharze Świata. Myślę również o rywalizacji w Rajdzie Dakar. W głowie już przebłyskuje mi myśl, że nie będę jeździł (…) Znalazłem się na rozdrożu
Warto dodać, że PKN Orlen był sponsorem strategicznym Adama Małysza od marca 2013 roku. W uzasadnieniu tej decyzji podano, że były polski skoczek jest osobą szybko rozwijającą się oraz mającą predyspozycje do zajmowania czołowych miejsc. Jednak na razie „Orzeł z Wisły” się nie poddaje i chce robić wszystko jak najlepiej. Do wszystkiego podchodzi z wielkim zaangażowaniem.
„Jedno jest pewne, nie będę nic robił na pół gwizdka. Jakość i wyniki są dla mnie najważniejsze. Na razie nie składam broni, może uda się dalej jeździć w rajdach”

Wsparcie Krzysztofa Hołowczyca

38-latek może liczyć na wsparcie znanego kierowcy rajdowego, Krzysztofa Hołowczyca. Na swoim Facebooku pochodzący z Olsztyna rajdowiec zachęcił potencjalnych sponsorów do współpracy z Adamem Małyszem. Popularny „Hołek” nie zapomniał w wpisie o tym, że „Orzeł z Wisły” odnosił wcześniej wielkie sukcesy w skokach narciarskich. Nie ukrywał, że wiślanin należy do zawodowców. Sam Hołowczyc trzyma kciuki za pomyślny przebieg wydarzeń u Adama Małysza.

Kariera Adama Małysza

Adam Małysz należy do najbardziej utytułowanych skoczków na świecie. W swojej kilkunastoletniej karierze zdobył czterokrotnie Kryształową Kulę za zwycięstwo w Pucharze Świata. Miało to miejsce w sezonach: 2000/01, 2001/02, 2002/03 i 2006/07. Jako jedyny Polak wygrał klasyfikację Turnieju Czterech Skoczni, w sezonie 2000/01.  Jest także czterokrotnym medalistą olimpijskim – zdobył srebro i brąz w Salt Lake City oraz dwa srebra w Vancouver. Cztery razy został mistrzem świata: na skoczni normalnej w Lahti, na dużej i normalnej skoczni w Predazzo oraz na normalnym obiekcie w Sapporo. Odniósł łącznie 39. zwycięstw w zawodach Pucharu Świata.

5,5 roku temu, czyli w marcu 2011 roku Adam Małysz zakończył swoją karierę skoczka narciarskiego. Ostatni raz wystąpił w zawodach PŚ w Planicy 20 marca 2011 roku. Kilka dni później, 26 marca 2011 roku odbył się benefis na Wielkiej Krokwi w Zakopanem pod nazwą „Adam Bull’s Eye„. Mimo tego nasz zawodnik stara się nadal pomagać skoczkom. Do dziś pełni funkcję konsultanta PZN i doradcy do spraw kadry. Był w składzie komisji konkursowej, która miała za zadanie wybrać nowego trenera naszej reprezentacji. Został nim ostatecznie Stefan Horngacher.

Jako kierowca rajdowy Adam Małysz uczestniczył pięciokrotnie w Rajdzie Dakar. Chronologicznie w historii swoich występów zajmował: 38., 15., 13. i 52. miejsce. W 2015 roku nie ukończył rywalizacji. Ponadto we wrześniu 2012 roku wraz z Rafałem Martonem zdobyli tytuł międzynarodowych mistrzów Polski oraz Czech w rajdach terenowych. Tak jak w skokach, również w rajdach „Orzeł z Wisły” zwyciężał. W kwietniu 2013 wygrał w rajdzie Tooimpex Cup na Węgrzech. W czerwcu 2013 zwyciężył w polskim rajdzie Baja Carpathia. Naszemu skoczkowi życzymy powodzenia w znalezieniu sponsorów!


  • Źródła: informacja własna / dziennikpolski24.pl / eurosport.onet.pl / malysz.pl / press.pl
  • Foto: Kacper Kolenda

O autorze

Radosław Matyjakowski