Mistrzostwa Czech i Rosji za nami

Ostatnie tygodnie w krajach, które słyną z najpopularniejszych skoczków świata, upłynęły pod znakiem mistrzowskich konkurencji. U naszych południowo-zachodnich sąsiadów na dużej skoczni triumfował Roman Koudelka, a w Rosji Dmitrij Wasiljew deklasował rywali.

Koudelka i Blazkova triumfują w mistrzostwach Czech

Z powodu problemów technicznych konkurs panów na skoczni Jested (HS-134) został zakończony po pierwszej serii. Niespodzianki nie było, ponieważ złoty medal wywalczył Roman Koudelka. Skoczek z Turnova skoczył na 131. metr, wyprzedzając o 1,8 pkt Jana Maturę. Ten z kolei uzyskał odległość o metr krótszą. Podium dopełnił Jakub Janda, który poszybował na 129. metr. W czołowej piątce znaleźli się dwaj młodzi zawodnicy, którzy pokazali się z dobrej strony podczas finałowych konkursów Letniej Grand Prix. Mowa tu o czwartym Tomasie Vancura (125,5 m) oraz piątym Vojtechu Stursie (123 m).

W konkursie pań bezkonkurencyjna okazała się Barbora Blazkova. Na obiekcie HS-77 uzyskała 71 m oraz 67 metrów, co dało jej ponad 13-punktową przewagę. Drugie miejsce należało do Zdeny Pesatovej (69 m/62 m). Najniższy stopień podium przypadł Janie Mrakotovej (66,5 m/64,5 m).

Podwójne złoto dla Wasiljewa w mistrzostwach Rosji

Rywalizacja rosyjskich zawodników miała miejsce w Krasnej Polanie. Na skoczni normalnej (HS-106) dominował Dmitrij Wasiljew, który dwukrotnie uzyskał odległość 104 metrów. Ze stratą 8 punktów na drugim miejscu uplasował się Jewgienij Klimow (101 m/99 m), natomiast trzecia lokata padła łupem Denisa Korniłowa (99 m/102 m). Warte odnotowania jest czwarte miejsce najmłodszego ze wszystkich startujących, Siergieja Szułajewa (97,5 m/101 m). Władysław Bojarincew po dobrych skokach na 99,5 m oraz 99 metrów został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon.

Na tym samym obiekcie w konkursie pań zwyciężyła Irina Awwakumowa. Skoki na odległość 98,5 m oraz 99,5 metra dały skoczkini aż 23-punktową przewagę na drugą Anastasiją Barannikową (88,5 m/98 m). Podium uzupełniła Sofja Tichonowa (90 m/94,5 m).

Dzień później rywalizacja panów przeniosła się na dużą skocznię (HS-140). Dmitrij Wasiljew ponownie zdeklasował rywali skacząc w pierwszej, jak i w drugiej serii konkursowej na 137,5. metr. Ze stratą 6 punktów na drugim miejscu uplasował się Roman Trofimow (135,5 m/129,5 m). Podium dopełnił Aleksander Bażenow (133,5 m/129 m).

Konkurs drużynowy wygrała ekipa z Niżnego Nowogrodu I (999,5 pkt.) przed Niżnym Nowogrodem II (867,6 pkt) oraz Sankt Petersburgiem (856,8 pkt).

• Źródło: czech-ski.com / skijumping.ru