Aktualności

PŚ Lillehammer: Triumf Domena Prevca, dwóch Polaków w „10”

Domen Prevc odnotowuje dziś trzecie indywidualne zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Młody Słoweniec wygrał mając przewagę 10,4 pkt. nad drugim Danielem Andre Tande. Podium zamknął reprezentant Austrii Stefan Kraft. Udany występ biało-czerwonych. 

Kolejna wygrana Słoweńca

Domen Prevc zadebiutował w Pucharze Świata w zeszłym sezonie skoków narciarskich. Dotychczas na podium stawał czterokrotnie, dwa razy wygrywając. Miało to miejsce w Kuusamo i Klingenthal. Domen Prevc po dzisiejszym konkursie dokłada kolejne zwycięstwo w zawodach tak wysokiej rangi, jaką jest Puchar Świata. Słoweniec pomimo zachwianej sylwetki w locie, jak i nieudanym lądowaniu wygrał z przewagą 10,4 pkt. nad norweskim skoczkiem Danielem Andre Tande. Stefan Kraft wywalczył dziś 3. miejsce.

Po raz kolejny Polacy nie zdołali stanąć na podium indywidualnego konkursu Pucharu Świata. Najbliżej tego osiągnięcia był Kamil Stoch, który na półmetku rywalizacji tracił do podium 2,4 pkt. Polak w serii finałowej skoczył 131,5 m. Ostatecznie Kamil Stoch utrzymał 4. miejsce, tym samym przesuwając się wyżej w klasyfikacji generalnej.

O wielkim pechu może mówić Maciej Kot, który pomimo bardzo dobrych odległości w dalszym ciągu nie może spełnić swojego marzenia o podium. Polak ponownie zajął 5. miejsce skacząc dziś 132,5 m oraz 132 m. Tuż za naszymi reprezentantami znalazł się Andreas Stjernen z Norwegii (6. miejsce) i Markus Eisenbichler (7. miejsce). Reprezentant trójkolorowych Vincent Descombes-Sevoie po raz kolejny plasuje się w najlepszej „10” konkursu na 8. miejscu. Francuz w drugiej serii skoczył 133 m i ukończył zawody z dorobkiem 261,3 pkt. Czołową „10” zamknęli Michael Hayboeck i młody czeski skoczek Vojtech Stursa.

Pozostałe lokaty Polaków

W drugiej odsłonie konkursu w Lillehammer zaprezentowało się sześciu z siedmiu Polaków. Zajmujący 27. miejsce po pierwszej serii konkursowej Klemens Murańka nie zdołał wyrównać ani poprawić skoku. Polak skoczył 119 m i ukończył zawody na 27. miejscu, tym samym zyskując cztery punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Swoją pozycję znacząco poprawił Stefan Hula, który skoczył 125 m uzyskując w dzisiejszym konkursie łącznie 240,4 pkt. Podopieczny Stefana Horngachera uplasował się na 18. pozycji.

Jeden z najbardziej charyzmatycznych zawodników w polskiej kadrze Piotr Żyła powalczył o dobrą odległość w serii finałowej, gdyż skoczył on 130 m przy wietrze 0,11 m/s pod narty. Polak sklasyfikowany został na 16. miejscu.

Dawid Kubacki to dziewiąty zawodnik pierwszej serii konkursowej. Polak nie zdołał utrzymać się w czołowej „10” dzisiejszego konkursu. Pomimo, iż jego skok był dobry, bo poszybował 128,5 m, to pozostali zawodnicy, którzy byli niżej sklasyfikowani zaprezentowali się znacznie lepiej. Nasz zawodnik zajął dzisiaj 13. miejsce.

Słaby występ Petera Prevca

Podczas, gdy młodsi bracia Petera Prevca odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej, on nie potrafi włączyć się do walki o najwyższe laury. Słoweniec po upadku, jaki miał miejsce podczas inauguracyjnego konkursu skoków narciarskich, gdzie stracił wygraną, nie potrafi nawiązać z powrotem kontaktu z czołowymi zawodnikami, w tym ze swoim bratem.

Peter Prevc zajął dzisiaj 30. miejsce.

Pełne wyniki konkursu znajdziecie TUTAJ.

Program zawodów:

Niedziela, 11.12.2016
13:15 – kwalifikacje
15:00 – I seria konkursowa


  • Źródło: informacja własna / FIS
  • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Paulina Kukurenda