PŚ Engelberg: Seria próbna dla Kamila Stocha i Michaela Hayboecka!

Przed nami ostatnie konkursy Pucharu Świata przed 65. Turniejem Czterech Skoczni. W dzisiejszym konkursie weźmie udział siedmiu reprezentantów Polski. Serię próbną poprzedzającą rywalizację na przebudowanej Gross-Titlis-Schanze wygrali Kamil Stoch (139 m) i Michael Hayboeck (138,5 m). Tuż za nimi uplasował się Daniel Andre Tande z Norwegii.

Mocny Stoch i Hayboeck, czterech Polaków w „10”

Po wygranej w Lillehammer Kamil Stoch (nr 45) zamierza walczyć dalej. W serii próbnej skoczył najdalej spośród wszystkich zawodników, bo aż 139 m. Polak wygrał serię próbną lecz nie sam, tę samą ilość punktów zdobył Michael Hayboeck.

Austriak od początku sezonu nagromadził na swym koncie 103 pkt. i zajmuje obecnie 14. miejsce. Początkowe konkursy nie szły po jego myśli, jednak od początku zmagań na zmodernizowanym obiekcie w Szwajcarii, Michael Hayboeck udowadnia, że będzie liczył się w walce o triumf w dzisiejszych zawodach. Austriak wygrał dotychczas jedną serię treningową i kwalifikacje, które odbyły się wczoraj oraz zwyciężył wraz z Kamilem Stochem w dzisiejszej serii próbnej. Podopieczny Heinza Kuttina skoczył 138,5 m.

Wicelider Pucharu Świata i najlepiej skaczący spośród norweskich skoczków Daniel Andre Tande oddał skok na odległość 133 m i zajął 3. miejsce tuż za Polakiem i Austriakiem.

Skaczący z żółtym plastronem lidera cyklu Domen Prevc skoczył 129,5 m, mimo wszystko Słoweniec uplasował się za Norwegiem.

Piąte miejsce zajął Stefan Kraft (132 m), a szósty był Peter Prevc (134 m).

Skaczący po sobie Piotr Żyła (nr 35) i Dawid Kubacki (nr 36) w pięknym stylu skoczyli kolejno 133 m i 134 m. Dzięki tam dalekim skokom w dodatku w mniej sprzyjających warunkach, biało-czerwoni uplasowali się w czołowej „10”. Piotr Żyła zajął 7. Miejsce ex aequo z Manuelem Fettnerem, a Dawid Kubacki był 10. z Andreasem Koflerem.

W czołowej „10” znalazł się jeszcze jeden Polak, zajmujący 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Maciej Kot (nr 48) zajął 9. miejsce po skoku na odległość 126 m.

Pozostałe miejsca Polaków

Przez piątkowe kwalifikacje do dzisiejszego konkursu w Engelbergu przebrnęli wszyscy reprezentanci Polski. Cała siódemka zdecydowała się oddać skok próbny przed rozpoczęciem zawodów.

Jako pierwszy z biało-czerwonych skoczył Klemens Murańka (nr 14). Skoczył on 128 m i uplasował się na 32. miejscu.

Aleksander Zniszczoł (nr 18) skoczył 121 m przy nieco mocniejszym wietrze w plecy, którego wartość wykazała -1,17 m/s. Polak otrzymał +13,2 pkt. bonifikaty i zajął 45. miejsce.

Metr dalej od Klemensa Murańki skoczył Stefan Hula (nr 27). Polak skoczył 129 m i sklasyfikowany został na 29. pozycji.

Bracia Prevc w komplecie

Po raz pierwszy w historii w jednych zawodach Pucharu Świata wystartuje trzech braci, jest to rodzeństwo Prevców. Dotychczas w konkursach startował Peter z Domenem, bądź Cene z Prevcem.

Peter Prevc w dzisiejszych zawodach będzie próbował zwiększyć swój dorobek punktowy i wzbić się w klasyfikacji generalnej, Domen będzie bronił żółtego plastronu lidera, a Cene będzie walczył o pierwsze pucharowe punkty.

Modernizacja obiektu

Po raz pierwszy zawody na Gross-Titlis-Schanze odbędą się na przebudowanym obiekcie. Skocznia narciarska dotychczas znana z rozmiaru HS 137, teraz mierzy HS 140. Próg skoczni został podniecony ale też i skrócony, oprócz tego organizatorzy zadbali o sztuczne oświetlenie, dzięki czemu możliwe jest przeprowadzenie konkursów wieczornych.

13 punktów straty do Niemców

Początek sezonu w wykonaniu biało-czerwonych wydaje się być lepszy niżby ktokolwiek zakładał. Dotychczas na podium stanęło dwóch Polaków, a cała drużyna zwyciężyła po raz pierwszy w konkursie drużynowym.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów polska ekipa plasuje się na 2. miejscu tuż za naszymi zachodnimi sąsiadami Niemcami. Polacy tracą do liderów tylko 13 pkt. Dobry start biało-czerwonych w dzisiejszym konkursie już dziś może dać im prowadzenie w tej klasyfikacji.

Warunki na Gross-Titlis-Schanze

Dotychczas konkursy Pucharu Świata udawało się przeprowadzić bez większych problemów. Pogoda w szwajcarskim Engelbergu sprzyja zawodnikom, warunki są równe dla wszystkich.

Seria próbna rozegrana została z 22., 21., 20. i 19. belki startowej z uwagi na wiatr wiejący w plecy. Wskaźnik wiatru minimalnie przekraczał 1 m/s i z tego względu zawodnicy otrzymywali blisko 15 pkt. bonifikaty.

Skoki w TV

Tradycyjnie transmisję z konkursu, który rozpocznie się o godzinie 16:00 przeprowadzi stacja TVP 1 oraz Eurosport 1. Zapraszamy także do śledzenia relacji z zawodów za pośrednictwem strony skoki24.pl/live.