PŚ Engelberg: Andreas Wellinger wygrywa kwalifikacje

Przed nami ostatni konkurs PŚ przed świętami oraz 65. Turniejem Czterech Skoczni. Parę minut temu końca dobiegły kwalifikacje przez które przebrnął komplet biało-czerwonych. Rywalizację wygrał Andreas Wellinger. Niemiec skoczył 137 m i okazał się być lepszy od Andersa Fannemela i kolegi z reprezentacji Richarda Freitaga.

Triumf Wellinera w kwalifikacjach

Dotychczas skoki podopiecznych Wernera Schustera nie były na tyle dobre, aby dawać za każdym razem miejsce w czołowej „10” konkursu. Szwajcarska skocznia prawdopodobnie odpowiada każdemu z niemieckich skoczków. Kwalifikacje wygrał Andreas Wellinger, który skoczył 137 m i z przewagą 5,3 pkt. pokonał Andersa Fannemela. Richard Freitag osiągnął tę samą odległość co kolega z reprezentacji i wywalczył 3. miejsce w kwalifikacjach, które poprzedzały konkurs.

Bardzo wysoko sklasyfikowani zostali Japończycy. W najlepszej „10” kwalifikacji zameldowało się ich aż trzech. Czwarte miejsce zajął Taku Takeuchi (131 m), piąty był Daiki Ito (133,5 m), a szóste miejsce wywalczył Noriaki Kasai (133 m) wraz z Vincentem Descombes-Sevoie. Ósmy był Rosjanin Evgeniy Klimov.

Piotr Żyła po oddaniu skoku na odległość 130 m wywalczył 9. miejsce. Warto wspomnieć, iż Polak skakał w jednych z najgorszych warunków -0,73 m/s. Lukas Hlava był dziesiąty (134,5 m).

Komplet Polaków w konkursie

Słabszy występ biało-czerwonych w pierwszym konkursie na zmodernizowanym obiekcie Gross-Titlis-Schanze spowodował, iż Polska spadła w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów na 3. miejsce, a do liderów traci 62 pkt. Po zwycięstwie Michaela Hayboecka oraz trzecim miejscu Andreasa Koflera to Austria jest wiceliderem cyklu.

Szansę na rehabilitację po wczorajszych zawodach zyskała cała siódemka polskich skoczków narciarskich. Start w konkursie zapewniony miał Kamil Stoch, który w klasyfikacji generalnej jest 6. oraz Maciej Kot, który po wczorajszym 12. miejscu wypadł z podium Pucharu Świata.

Klemens Murańka (nr 25) to pierwszy polski skoczek, który zasiadł na belce startowej. Polak w dość dobrych warunkach -0,48 m/s skoczył 128,5 m. Dobra odległość Klemensa Murańki dała mu miejsce w konkursie, gdyż był on 40.

Tuż przed skokiem kolejnego z podopiecznych Stefana Horngachera zmieniony został rozbieg skoczni, belka powędrowała na platformę nr 20. Aleksander Zniszczoł (nr 28) w niemal bezwietrznych warunkach skoczył 131 m i zajął 27. miejsce.

Po bardzo dobrym występie we wczorajszym nieco loteryjnym konkursie Stefan Hula (nr 40) oddał próbę na odległość 129 m. Polak pojawi się w konkursie, gdyż zajął 17. miejsce.

Dawid Kubacki (nr 48) skoczył w kwalifikacjach 131,5 m i wywalczył awans będąc sklasyfikowanym na 13. miejscu.

Czołowa „10” Pucharu Świata

Każdy zawodnik zajmujący miejsce w czołowej „10” PŚ zdecydował się oddać skok próbny przed konkursem głównym.

Zwycięzca wczorajszych zawodów Michael Hayboeck, który skacze najrówniej w szwajcarskim Engelbergu, po zakończonych kwalifikacjach skoczył 133 m. Lider Pucharu Świata Domen Prevc poszybował 140,5 m, tyle samo co Daniel Andre Tande.

Austriak Manuel Fetnner uzyskał 139 m, a Markus Eisenbichler z Niemiec oddał skok na odległość 133,5 m. Kolejny z podopiecznych Heinza Kuttina – Stefan Kraft skoczył 132,5 m, a trzeci we wczorajszym konkursie Andreas Kofler odnotował 132,5 m.

Maciej Kot (nr 59) w dalszym ciągu nie potrafi odnaleźć się na Gross-Titlis-Schanze. Polak skoczył 128,5 m. Znacznie dalej lądował Kamil Stoch (nr 57), który poszybował 140 m i jest to jego najlepsza odległość na tym obiekcie.

W czołowej „10” znajduje się także Severin Freund, który początkowo zajmował miejsce lidera tegoż cyklu zawodów. Niemiec skoczył najsłabiej z grona skoczków, którzy nie musieli się kwalifikować, jego odległość to 127 m.

Dobre warunki na Gross-Titlis-Schanze

Miejsca we wczorajszym konkursie z pewnością rozdawał niejako wiatr, który nieustannie zmieniał swoją wartość. Jedni skoczkowie narciarscy skakali przy wietrze z tyłu skoczni -2 m/s, a inni -0,5 m/s.

Dzisiejsze warunki na szwajcarskim obiekcie wydają się być bardziej sprawiedliwe. Bezproblemowo udało się przeprowadzić kwalifikacje do kolejnego konkursu PŚ. Wiatr wiał z prędkością do 1 m/s i 32 skoczków oddało skok ponad 130-metrowy.

Skoki w TV

Dzisiejszy konkurs przeprowadzony będzie wcześniej niż miało to miejsce wczoraj. O godzinie 14:00 planowo powinna rozpocząć się pierwsza seria konkursowa, a transmisję z zawodów przeprowadzi TVP 1 oraz Eurosport 1. Zachęcamy do śledzenia wyników z konkursu na skoki24.pl/live.