Aktualności

Kwoty startowe na szósty period PŚ i PK 2016/17

Weekendowe zmagania w niemieckim Willingen, austriackim Bischofshofen oraz amerykańskim Eau Claire zakończyły piąty period konkursów w skokach narciarskich. Reprezentacja Polski nie ma wielu powodów do zadowolenia w kwestii przyznanych na nowy okres miejsc. O ile w Pucharze Świata możliwe będzie wystawienie sześciu zawodników, o tyle w zmaganiach tak zwanej „drugiej ligi”, reprezentować nas będzie jedynie czwórka skoczków. 

Puchar Świata

Zgodnie z klasyfikacją rankingu WRL,  sześciu zawodników na piąty period Pucharu Świata wystawić będą mogły reprezentacje Austrii, Niemiec, Norwegii, Polski i Słowenii. Dobra postawa Clemensa Aignera, Anze Laniska oraz Andreasa Wanka w konkursach Pucharu Kontynentalnego sprawiła, że reprezentacje tych zawodników otrzymają dodatkowe miejsce. Tym samym, liczbą siedmiu skoczków przed lotami w Oberstdorfie oraz częścią azjatycką (Sapporo oraz Pjongczang) dysponować będą Austriacy, Słoweńcy jak i Niemcy.

Polska, bez zmian w stosunku do periodu piątego, dysponuje sześcioma miejscami dla swoich reprezentantów.

7 skoczków: Austria, Niemcy i Słowenia

6 skoczków: Polska i Norwegia

5 skoczków: Czechy i Japonia

4 skoczków: Rosja

3 skoczków: Finlandia, Francja, Kanada, Szwajcaria, USA

2 skoczków: pozostałe reprezentacje

Puchar Kontynentalny 

Po niedzielnych zmaganiach w austriackim Bischofshofen, zgodnie z najnowszym rankingiem CRL, limit 6 miejsc na szósty period Pucharu Kontynentalnego 2016/2017 posiadać będą reprezentacje Austrii, Niemiec, Norwegii i Słowenii. Ponadto, za wysokie lokaty, uzyskane podczas ostatnich zawodów z cyklu Fis Cup w Eau Claire, dodatkowe miejsce otrzymają Austriacy (za rezultaty Thomasa Lacknera), Niemcy (dzięki wygranej Moritza Baera) oraz Finowie (za dobry występ Eetu Nousiainena). Dzięki temu dwie pierwsze reprezentacje mogą wystawić siedmiu zawodników w szóstym periodzie zmagań „drugiej ligi”, a Finlandia dorzuca do swojego konta jedno oczko i tym samym dysponuje czterema miejscami.

Polska nie ma powodów do radości. Ponieważ w czołowej „50” rankingu CRL znajduje się jedynie czwórka naszych reprezentantów, to właśnie taką ilością miejsc w trakcie najbliższych zawodach Pucharu Kontynentalnego w Erzurum, Brotterode, Planicy i Iron Mountain dysponować będzie reprezentacja biało-czerwonych.

7 skoczków: Austria, Niemcy

6 skoczków: Norwegia, Słowenia

4 skoczków: Finlandia, Polska

3 skoczków: pozostałe reprezentacje


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Aleksandra Bazułka

O autorze

Marta Wawrzyniak