Aktualności

LGP Hinzenbach: Wygrana Stefana Huli w kwalifikacjach, komplet Polaków w konkursie!

Za nami oficjalne treningi i kwalifikacje do niedzielnego konkursu LGP w Hinzenbach. Najlepszym z grona 61 zawodników okazał się być Stefan Hula. Polak skoczył 90,5 i pokonał Stefana Krafta o 0,5 pkt. Wysokie lokaty Polaków.

Wygrana Stefana Huli w kwalifikacjach 

Na majowym kongresie FIS w słoweńskim Portorožu zapadła decyzja, która tyczy się kwalifikacji. Podczas tegorocznej edycji Letniej Grand Prix testowany jest nowy system, według którego dziesięciu najlepszych skoczków nie ma zapewnionego awansu do konkursu, stąd też każdy musi brać udział w roszadach, które zwane są kwalifikacjami. Letnie konkursy dobiegają końca i nie wiadomo czy system zostanie wprowadzony do Pucharu Świata. Ostateczna decyzja zapadnie w czasie jesiennego kongresu.

Dla Stefana Huli przebrnięcie przez kwalifikacje nie było takie trudne. Skoczek ze Szczyrku okazał się być najlepszy w wieczornych eliminacjach. Polak wygrał po skoku na odległość 90,5 m. Jego przewaga nad drugim Stefanem Kraftem (89 m / 126,4 pkt.) wyniosła zaledwie 0,5 pkt.

Trzecie miejsce zajął Dawid Kubacki, który wygrał dziś obie serie treningowe. Zawodnik skoczył 89,5 m przy niekorzystnym wietrze -0,54 m/s.

Cztery metry przed rozmiarem skoczni wylądował Piotr Żyła, tak daleki skok pozwolił mu zająć wysokie 4. miejsce (124,9 pkt.)

Kamil Stoch uplasował się na 11. pozycji wraz z Daiki Ito (86,5 m). Polak skoczył 86 m przy niezbyt korzystnym wietrze -0,4 m/s i uzyskał za skok 118, 3 pkt.

Na osiemnastym miejscu uplasował się Maciej Kot, który wylądował na 86. metrze (117,6 pkt.).

Mistrz świata juniorów z Val di Fiemme 2014 Jakub Wolny w kwalifikacjach uzyskał 86 m (116,3 pkt.) i zajął 23. miejsce.

Awans do niedzielnego konkursu wywalczył Krzysztof Miętus, który dobrą postawą potwierdza słuszne powołanie do kadry przez Stefana Horngachera. Biało-czerwony skoczył 86 m (114,2 pkt.) przy wietrze pod narty 0,22 m/s i był 26.

Dwóch czeskich skoczków narciarskich Tomas Vancura i Viktor Polasek zostali zdyskwalifikowani za nieprzepisowe buty do skakania.

I trening dla Kubackiego, Stoch drugi

Dawid Kubacki to jeden z pretendentów do wygrania całego cyklu Letniej Grand Prix 2017. Polak zajmuje 3. miejsce w klasyfikacji generalnej. W pierwszym treningu Dawid Kubacki (nr. 59) skoczył 92,5 m przy wietrze wiejącym pod narty 0,27 m/s. Sędziowie odjęli jedynie 1,6 pkt. dzięki czemu Polak wygrał pierwszą serię treningową.

Na wirtualnym podium znalazło się miejsce jeszcze dla jednego z podopiecznych Stefana Horngachera. Kamil Stoch (nr. 41) po skoku triumfatora PŚ 2016/2017 Stefana Krafta (92 m), musiał skakać z jeszcze krótszego rozbiegu niż rywale. Polak przy dość mocnym wietrze z przodu skoczni 1,79 m/s, uzyskał 93,5 m i był to najdalszy skok spośród wszystkich. Kamil Stoch zajął 2. miejsce.

Wracający po kontuzji Andreas Wellinger był 3. Niemiec skoczył 91,5 m.

W czołowej „20” sklasyfikowanych zostało jeszcze pięciu biało-czerwonych. Siódme miejsce zajął Stefan Hula (nr. 50), który skoczył 89 m. 

Dziesiąty w pierwszej serii treningowej był Piotr Żyła (nr. 52). Polak w porównaniu do kolegów z reprezentacji miał najsłabszy wiatr, jego odległość to 86 m.

Czwarty zawodnik cyklu Maciej Kot (nr. 58) zajął 12. miejsce. Zawodnik skakał z szóstej belki startowej i wylądował w tym samym miejscu co Piotr Żyła.

Pozostali reprezentanci Polski Krzysztof Miętus (nr. 15) i Jakub Wolny (nr. 36) także dobrze się spisali, zajęli oni kolejno 16. i 20. miejsce. 

Lider LGP 2017 Anze Lanisek, który w ostatnich konkursach nie miał sobie równych, zaliczył niegroźny upadek. Słoweniec nie zdołał utrzymać równowagi, gdy lądował na 91. metrze. Zeskok opuścił o własnych siłach.

Dawid Kubacki ponownie najlepszy – II trening

Druga seria treningowa rozpoczęła się z szóstej belki startowej. 

Dawid Kubacki jako jedyny z grona skoczków biorących udział w oficjalnych treningach przed kwalifikacjami zdołał pokonać dwukrotnie granicę 90. metrów. Polak skoczył 91 m przy niewielkim wietrze -0,09 m/s. 

Reprezentant gospodarzy Stefan Kraft musiał uznać wyższość jedynie wspomnianego Polaka. Austriak uzyskał 87,5 m a tuż za jego plecami zameldował się Junshiro Kobayashi. Zawodnik z Kraju Kwitnącej Wiśni skoczył 89 m.

Ponownie komplet podopiecznych trenera Stefana Horngachera zameldował się w dwudziestce. Piąte miejsce zajął Maciej Kot, który uzyskał 86,5 m. Polak otrzymał bonifikatę w postaci +3,9 pkt. i była to jedna z najwyższych. 

Wysokie 10. miejsce zajął Krzysztof Miętus. Zawodnik skoczył 89,5 m z szóstej belki startowej.

Jedenasty był Kamil Stoch (85,5 m), 12. Stefan Hula (86 m), z kolei Jakub Wolny (85 m) i Piotr Żyła (85,5 m) zajęli ex aequo 15. miejsce.

Energie AG Skisprung Arena

Skoczkowie narciarscy w ten weekend rywalizować będą na austriackim obiekcie Energie AG Skisprung Arena, którego punkt konstrukcyjny usytuowany jest na 85. metrze. Rozmiar skoczni to 94 metry. 

Skoki w TV

Zachęcamy do sprawdzenia, gdzie będzie można obejrzeć jutrzejsze zmagania skoczków w Hinzenbach – TUTAJ.


  • Źródło: informacja własna / FIS
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Paulina Kukurenda