Aktualności

PŚ Wisła: Norwegowie wygrywają konkurs drużynowy

Skoki narciarskie to dyscyplina, która rządzi się swoimi prawami. Polacy nie zdołali utrzymać prowadzenia z półmetku rywalizacji, lepsi okazali się być Norwegowie, którzy wygrali z przewagą 17,3 pkt.

Zwycięstwo Norwegii

Warunki na skoczni im. Adama Małysza w serii finałowej znacząco uległy zmianie, o czym przekonali się skoczkowie z pierwszej grupy. 

Johann Andre Forfang poszybował 129,5 m i był to jedyny daleki skok z grona ośmiu oddanych na Malince. Norwegia wysunęła się na prowadzenie (634,9 pkt.). Austriacy po skoku Daniela Hubera (118 m) utrzymali się na drugiej pozycji z dorobkiem 615 punktów.

Słaby skok oddał Piotr Żyła. Polak wylądował na 116 metrze, przez co reprezentacja Polski spadła na 3. miejsce (612 pkt.).

Po skoku kolejnego z podopiecznych Alexandra Stoeckla wydawać by się mogło, że zawodnicy z Norwegii są tak mocni jak w sezonie 2015/2016, kiedy to wygrali Puchar Narodów. Anders Fannemel wylądował jedynie 2 metry bliżej od kolegi z reprezentacji (760,8 pkt.).

Dawid Kubacki skoczył 122,5 m i wystarczyło to, aby awansować na drugie miejsce (742,2 pkt.). Tuż za plecami Polaków w tej kolejce znaleźli się Niemcy (736 pkt.). Richard Freitag poszybował 130,5 m.

Kolejną grupę także wygrał reprezentant Norwegii. Daniel Andre Tande ponownie zdołał odlecieć na wiślańskim obiekcie, Norweg skoczył 129 m. 

Maciej Kot wylądował na 126 metrze i okazał się być lepszy od Michaela Hayboecka. Przewaga Polski nad Austrią w tamtym momencie wynosiła 6,6 pkt.

Kropkę nad „i” postawił Robert Johansson, który po skoku na odległość 121,5 m, mógł cieszyć się z drużynowego zwycięstwa.

Walka rozegrała się między Stefanem Kraftem a Kamilem Stochem. Pierwszy z nich skoczył aż 130 m a Polak trzy metry bliżej, ostatecznie obie drużyny zajęły w dzisiejszym konkursie 2. miejsce.

Upadek 

Denis Korniłov groźnie upadł tuż po tym jak skrzyżowały mu się narty przy lądowaniu. Rosjanin przez dłuższy czas nie mógł się podnieść, ale ostatecznie opuścił zeskok o własnych siłach.  

Program niedzielnego konkursu:

  • 14:00 – seria próbna 
  • 15:00 – 1. seria konkursu indywidualnego 
  • seria finałowa
  • ceremonia rozdania nagród 
  • konferencja prasowa

  • Źródło: informacja własna / FIS
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Paulina Kukurenda