Aktualności

Wisła organizatorem MŚJ 2021!

Znamy już decyzje z jesiennego spotkania FIS, które odbyło się w Oberhofen. Obrady dotyczyły omówienia bieżącego sezonu, jak i przyszłej działalności. Międzynarodowa Federacja Narciarska wybrała gospodarzy Mistrzostw Świata Juniorów, którzy zorganizują imprezę w 2019 i 2021 roku, wśród nich Wisła.

Kandersteg 2018

Mistrzostwa Świata Juniorów 2018 rozegrane zostaną w Szwajcarii. Kraj ten będzie gospodarzem już po raz czwarty. Kandersteg to miejscowość, która leży w Alpach berneńskich i to tam skoczkowie oraz skoczkinie z całego świata wezmą udział w konkursach, które wyłonią nowych mistrzów.  

Program zawodów:

  • 01.02.2018 – ind. M
  • 02.02.2018 – ind. M 
  • 03.02.2018 – druż. M i K
  • 04.02.2018 – druż. mix

MŚJ 2021 w Wiśle

Jeszcze w tym roku Polski Związek Narciarski wysłał do FIS wniosek o organizację w 2019 roku w Szczyrku mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym. Polska chciała zorganizować zawody w trzech dyscyplinach: w skokach, biegach i dwuboju narciarskim. Gospodarzami zawodów miał być Szczyrk i ośrodek biegowy na wiślańskiej Kubalonce.

„Organizacja tego rodzaju imprezy przyczyniłaby się do promocji miast i całego regionu w Polsce i na świecie oraz zwiększyłaby szansę na uzyskanie przez naszych zawodników dobrych wyników sportowych” – napisano w komunikacie. 

Mistrzostwa Świata Juniorów w 2019 roku odbędą się nie w Polsce, lecz w fińskim Vuokatti. Działacze FIS mimo wszystko uwzględnili polski wniosek i w związku z tym skoczkowie narciarscy przybędą do Szczyrku dwa lata później. Nie wiadomo kto będzie organizatorem tej imprezy w 2020 roku.

Do tej pory Polska organizowała tę imprezę dwa razy. Po raz pierwszy MŚJ przeprowadzone zostały na skoczni Orlinek w Karpaczu. W 2001 roku tytuł mistrza wywalczył Veli-Matti Lindstroem, który okazał się być lepszy od Manuela Fettnera. Siedem lat później impreza zawitała do Zakopanego. 

Ostatnie medale polscy skoczkowie wywalczyli w 2014 roku w Val di Fiemme. Na najwyższym stopniu podium stanęli Polacy, którzy wygrali w konkursie drużynowym i Jakub Wolny, który zwyciężył indywidualnie.  


  • Źródło: fis-ski.com / przegladsportowy.pl
  • Foto: Anna Cis

O autorze

Paulina Kukurenda