PŚ Ruka: Stefan Kraft wygrywa kwalifikacje, komplet Polaków w konkursie!

Za nami oficjalne treningi i kwalifikacje do niedzielnego konkursu Pucharu Świata w Ruce. Najlepszym z grona 75 zawodników okazał się być Stefan Kraft. Austriak skoczył 144 m i pokonał Johanna Andre Forfanga o 7,7 pkt. Komplet Polaków w konkursie.

Mocny Stefan Kraft

Austriak nie miał sobie równych w loteryjnych kwalifikacjach przeprowadzonych na skoczni w Ruce. Skok na odległość 144 m, pozwolił zająć mu pierwsze miejsce z dorobkiem 151,8 pkt.

Drugie miejsce zajął Johann Andre Forfang, który wylądował 5,5 metra bliżej niż wspomniany Stefan Kraft. Trzeci był Richard Freitag z Niemiec.

Tuż za wirtualnym podium znalazł się Michael Hayboeck. Reprezentant Austrii skoczył 133 m. Piąty był lider PŚ Junshiro Kobayashi (131,5 m / 124,8 pkt.), z kolei na szóstym miejscu uplasował się Simon Ammann (133 m / 124,7 pkt.).

W czołowej „10” znalazł się także 7. Andreas Wellinger, 8. Davide Bresadola, 9. Kamil Stoch i 10. Dawid Kubacki.

To, że na Rukatunturi były loteryjne warunki przekonało się wielu zawodników, w tym Taku Takeuchi. Japończyk w treningach skoczył 140 i 130,5 m, z kolei w kwalifikacjach jedynie 92 m. Krótkie skoki wyżej sklasyfikowanych w PŚ skoczków, spowodowały, że Taku Takeuchi zdołał awansować do konkursu z 47. miejsca.

Sześciu Polaków z awansem

Mistrz świata juniorów Jakub Wolny zaprezentował się jako pierwszy z grona sześciu biało-czerwonych. Polak skoczył 99 m i z dorobkiem 55,6 pkt. zajął 46. miejsce, choć początkowo wydawało się niemożliwym wywalczenie przez tego skoczka awansu do niedzielnego konkursu.

Maciej Kot wyrównał odległość kolegi z reprezentacji i tym samym zobaczymy go w niedzielę na skoczni w Ruce. Zakopiańczyk w kwalifikacjach uplasował się na odległym 41. miejscu.

Skaczący z 66 numerem startowym Dawid Kubacki, poszybował 126,5 m (117,3 pkt.) i uplasował się na 10. lokacie.

Kolejny dobry skok zaprezentował Stefan Hula. Reprezentant Polski wylądował na 119. metrze, z kolei skaczący po nim Piotr Żyła skoczył jedynie 101 m. Polscy skoczkowie zajęli kolejno 28. i 32. miejsce.

Wicelider Pucharu Świata Kamil Stoch poszybował 127,5 m, dzięki czemu bez problemu awansował do konkursu. Był on dziewiąty.

Kolejne dyskwalifikacje

Od początku 39. sezonu Pucharu Świata zdyskwalifikowanych zostało aż pięciu skoczków. Dziś przytrafiło się to zawodnikowi gospodarzy Eetu Nousiainen. W trakcie kwalifikacji przy nazwisku Sergeya Tkachenko także pojawił się charakterystyczny zapis DSQ, oznaczający skreślenie z listy.

Zwycięzca pierwszej serii treningowej i zarazem młodszy brat lidera PŚ Ryoyu Kobayashi nie przebrnął pozytywnie przez kontrolę FIS z powodu niedopuszczalnej bielizny.