Aktualności

PŚ Ruka: Pierwsza seria dla Jerneja Damjana, Dawid Kubacki czwarty!

To był piękny spektakl w wykonaniu skoczków narciarskich z całego świata. Warunki na Rukatunturi pozwalają na dalekie skakanie, co wykorzystał Jernej Damjan. Słoweniec prowadzi na półmetku konkursu, a Dawid Kubacki jest czwarty. Komplet Polaków w finale.

Prowadzenie Słoweńca, Dawid Kubacki czwarty

Po skokach pięćdziesięciu zawodników na czele konkursu widnieje nazwisko Jerneja Damjana. Słoweniec wylądował na 140. metrze. 

Na drugim i trzecim miejscu sklasyfikowani są norwescy skoczkowie – Robert Johansson (138,5 m / 147 pkt.) i Daniel Andre Tande (138,5 m / 146,3 pkt.).

W pięknym stylu na 138. metr poleciał Dawid Kubacki (nr 41). Polak za swój skok otrzymał pięć not po 19 punktów. Podopieczny Stefana Horngachera traci do lidera konkursu 2,1 pkt. i sklasyfikowany jest na czwartym miejscu z dużą szansą na pierwsze pucharowe podium.

Piąty jest Andreas Wellinger (140 m / 146 pkt.), a szósty Johann Andre Forfang (136,5 m / 145,5 pkt.).

Równie daleko co Dawid Kubacki poszybował Piotr Żyła (nr 45). Mocniejszy wiatr pod narty sprawił, że zawodnik jest siódmy ex aequo z Junshiro Kobayashi (137 m / 142,3 pkt.).

Sześciu Polaków z punktami

Pomimo wczorajszej wpadki w konkursie drużynowym, polscy skoczkowie dołożą dziś do wspólnego dorobku w Pucharze Narodów, punkty od sześciu skoczków.  

Jakub Wolny (nr 3) skoczył 124 m przy nieznacznym wietrze pod narty, którego odczyt wskazywał 0,14 m/s. Były mistrz świata juniorów awansował do finału zajmując 30. miejsce.

Przed skokiem kolejnego reprezentanta Polski wiatr się odwrócił, w efekcie do noty Macieja Kota (nr 33) dodano 5,5 pkt. Zakopiańczyk skoczył 126,5 m i jest obecnie osiemnasty.

Stefan Hula (nr 44) skoczył 127 m i zajmuje miejsce w trzeciej dziesiątce, jest 29.

Kamil Stoch (nr 49) podobnie jak skaczący przed nim Stefan Kraft nie poradził sobie ze zmiennymi warunkami, wylądował on na 126. metrze, przez co plasuje się na 27. miejscu.

Amerykanin zdyskwalifikowany 

Reprezentant Stanów Zjednoczonych Michael Glasder został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon.

Finał konkursu

Druga seria konkursowa zaplanowana jest na godzinę 16:08. 

Pełne wyniki I serii konkursowej znajdziecie TUTAJ.


  • Źródło: informacja własna / FIS
  • Foto: Anna Cis

O autorze

Paulina Kukurenda