Aktualności

PŚ Ruka: Seria próbna dla Junshiro Kobayashi, Piotr Żyła czwarty!

Przed nami ostatni dzień ze skokami w fińskiej Ruce. Serię próbną wygrał lider Pucharu Świata – Junshiro Kobayashi. Japończyk wygrał z Peterem Prevcem i Richardem Freitagiem. Start konkursu o 15:00.

Junshiro Kobayashi najlepszy, Żyła czwarty

Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nie zamierza oddać żółtego plastronu bez walki. Japończyk wygrał serię próbną poprzedzającą konkurs, skacząc 137 metrów. Gorszy o 1,4 pkt. okazał się być Peter Prevc. Słoweniec wylądował metr bliżej od wspomnianego skoczka z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Najmocniejszy punkt niemieckiej reprezentacji w skokach narciarskich Richard Freitag był trzeci. 

Po sobotniej dyskwalifikacji Piotr Żyła stanął na wysokości zadania i przed paroma minutami skoczył 134 m. Powtarzające skoki Polaka pozwalają upatrywać go jako faworyta do wygrania dzisiejszego konkursu. Polski skoczek znalazł się tuż za plecami Niemca.

Seria próbna przeprowadzona została z 10., 9. i 8. belki startowej.

Mocni Polacy

Przez loteryjne kwalifikacje, które odbyły się w piątek, przebrnął komplet biało-czerwonych. Polskę w niedzielnym konkursie reprezentować będą Jakub Wolny (nr 3), Maciej Kot (nr 33), Dawid Kubacki (nr 41), Stefan Hula (nr 44), Piotr Żyła (nr 45) i Kamil Stoch (nr 49). 

Mistrz świata juniorów z Val di Fiemme w swojej pierwszej próbie niedzielnego popołudnia uzyskał 79,6 pkt., za skok na odległość 134 m. Warto podkreślić, że jest to najdłuższy skok Jakuba Wolnego oddany na Rukatunturi. Zawodnik kadry A uplasował się na 18. pozycji.

Dziesięć metrów bliżej wylądował Maciej Kot, który w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zajmuje obecnie 19. miejsce (12 pkt.). Polak w serii próbnej sklasyfikowany został na 20. lokacie.

Dawid Kubacki podobnie jak kolega z reprezentacji Maciej Kot także skakał z ósmej belki startowej. Zawodnik z Nowego Targu skoczył 129 m, co pozwoliło zająć mu 10. miejsce.

Jako kolejny z biało-czerwonych granicę 130 metrów przekroczył Stefan Hula, który wylądował pół metra dalej. Skoczek w serii próbnej był dwunasty. 

W trzeciej dziesiątce znalazł się Kamil Stoch, który był 21. Polak wylądował na 124. metrze. i borykał się ze sporymi problemami przy lądowaniu.

Przebłysk formy Petera Prevca

Po fenomenalnym sezonie 2015/2016 słoweński skoczek nie poradził sobie z narastającą popularnością. Peter Prevc w poprzedniej edycji PŚ był dziewiąty. 

Słoweniec był najmocniejszym punktem swojej drużyny we wczorajszej rywalizacji drużynowej, skoczył on bowiem 135,5 i 133 m. Peter Prevc w serii próbnej poszybował 136 m i z dorobkiem 99 punktów zajął wysokie drugie miejsce.

Transmisja TV

Relację na żywo z zawodów przeprowadzą TVP1 (14:20) i Eurosport 1 (15:00).

Pełne wyniki z serii próbnej znajdziecie TUTAJ.


  • Źródło: informacja własna / FIS
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Paulina Kukurenda