Aktualności

Severin Freund: „Tęsknię za skokami narciarskimi”

Severin Freund po dwóch zerwanych więzadłach krzyżowych, był zmuszony zrobić sobie przerwę od skakania. Niemiec do skoków wróci prawdopodobnie latem 2019 roku. 

Kontuzja

Na początku roku Severin Freund zerwał więzadła krzyżowe w prawym kolanie podczas treningu w Oberstdorfie. Operacja uniemożliwiła start Niemca w Mistrzostwach Świata w Lahti, gdzie bronić miał tytuł sprzed dwóch lat.

Przygotowania do sezonu olimpijskiego szły w bardzo dobrym kierunku. Pierwsze letnie skoki w wykonaniu niemieckiego skoczka były na wysokim poziomie, do czasu treningu, który odbył się w połowie lipca br. Reprezentant Niemiec popełnił błąd przy lądowaniu i wówczas dramat rozpoczął się na nowo. 

„Czułem się inaczej niż przy ostatnim zerwaniu więzadła krzyżowego, więc miałem nadzieję, że to coś innego, nic złego” – wspomniał skoczek w rozmowie z portalem welt.de.

Diagnoza lekarzy brzmiała tak samo jak w przypadku styczniowego upadku. To był koniec sezonu olimpijskiego dla Niemca. 

„Szczerze mówiąc, bardziej irytowało mnie to, że nie będę mógł uczestniczyć w igrzyskach olimpijskich niż to, że będę nieobecny na Pucharze Świata w lotach narciarskich 2018 w Oberstdorfie” – mówi Severin Freund.

Chęć powrotu do skoków

Rehabilitacja, fizjoterapia i nauka – tak teraz wygląda życie Severina Freunda. Niemiec obecnie bierze udział w kursach i zamierza napisać pracę licencjacką. 

Skoki narciarskie to wbrew pozorom trudny sport. Reprezentant Niemiec przez wiele lat walczył o to, w jakim miejscu się teraz znajduje. Sukcesy przyszły z czasem. Czwarte miejsce na dużej skoczni podczas Igrzysk Olimpijskich 2014 w Soczi, nie powstrzymało go, ani nie zniechęciło do uprawiania tej dyscypliny.

Zdrowie Niemca bardzo podupadło przez ostatnie lata. Przepuklina w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, operacja i przymusowa przerwa przez kilka miesięcy w 2012 roku. Cztery lata później Severin Freund upadł i wówczas po czasie stwierdzono, że wymagana jest wymiana stawu biodrowego. 

„Tęsknię za skokami narciarskimi” – powiedział 29-latek – „Marzyłem raz lub dwa razy o powrocie do skakania”.

Skoczek przyznaje, że mimo iż jest to najtrudniejsza sytuacja w jego karierze, to po wszystkich niepowodzeniach ostatnich lat, nie może się tak szybko poddać. Do skoków wróci prawdopodobnie latem 2019 roku, a póki co pozostaje mu skakać we snach jak do tej pory.

Nowe doświadczenia

Niemiec stara się doszukiwać pozytywnych aspektów tego, że jest teraz w domu. Severin Freund spędza dużo czasu z rodziną.

„Moja żona i ja prawdopodobnie pojedziemy na wakacje zimą” – cieszy się – „Będę mógł świętować z nią Sylwestra!”


  • Źródło: welt.de 
  • Foto: Maja Gara / instagram.com

O autorze

Paulina Kukurenda