Aktualności

PŚ: Richard Freitag liderem Pucharu Świata

Absencja Junshiro Kobayashi na zawodach w Niżnym Tagile, spowodowała zmianę lidera Pucharu Świata. Żółty plastron po kolejnym weekendzie ze skokami narciarskimi trafił w ręce Richarda Freitaga. W czołowej „10” dwóch Polaków.

Freitag liderem

Niemiec w miniony weekend dwukrotnie stawał na podium. W sobotę triumfował, z kolei dzień później był drugi. Richard Freitag ma na koncie 270 punktów i wyprzedza rodaka Andreasa Wellingera o 31 „oczek”. 

Daniel Andre Tande po dwóch konkursach w Rosji utrzymał się na 3. miejscu. Norweg ma 220 pkt. 

Austriak Stefan Kraft jest czwarty (190 pkt.), a Johann Andre Forfang zajmuje piątą lokatę (169 pkt.).

Skoczek z Zębu Kamil Stoch sklasyfikowany jest na szóstej pozycji (143 pkt.), siódmy jest Jernej Damjan (139 pkt.), dziewiąty Markus Eisenbichler (129 pkt.). 

Junshiro Kobayashi, który nie przyjechał do Niżnego Tagiłu podobnie jak pozostali Japończycy z kadry narodowej, spadł na dziewiąte miejsce (126 pkt.). Piotr Żyła jest dziesiąty (101 pkt.). 

Miejsca Polaków

Podopieczni Stefana Horngachera systematycznie z tygodnia na tydzień powiększają swój dorobek pucharowych punktów. Nieco słabszy występ zaliczył w niedzielę Stefan Hula, który nie awansował do serii finałowej. 

Kamil Stoch zajmuje szóstą lokatę z dorobkiem 143 punktów. Strata dwukrotnego mistrz olimpijskiego w Soczi do prowadzącego wynosi 127 „oczek”. 

Czołową „10” zamyka Piotr Żyła, który po czterech konkursach indywidualnych ma na koncie 101 pkt. Dawid Kubacki jest dwunasty (94 pkt.). 

Maciej Kot po udanym weekendzie w Niżnym Tagile awansował z osiemnastej na piętnastą lokatę (70 pkt.). 

Pozostali biało-czerwoni, czyli Stefan Hula (50 pkt.) i Jakub Wolny (7 pkt.) zajmują kolejno 20. i 37. miejsce.

Odległe miejsca gwiazd

Peter Prevc, który po sezonie 2015/2016 przeszedł do historii tej dyscypliny sportu, teraz po trzech weekendach ze skokami zajmuje dopiero 24. miejsce ex aequo z Gregorem Deschwandenem. Wspomniani skoczkowie mają na koncie 39 punktów.

Austriak Michael Hayboeck sklasyfikowany jest na 29. miejscu (19. „oczek”), co jest sporym zaskoczeniem. Podopieczny Heinza Kuttina w poprzednich sezonach był tuż obok Stefana Krafta jednym ze stabilniejszych zawodników.

Rewelacją ubiegłej edycji Pucharu Świata był Vincent Descombes-Sevoie, który ukończył sezon na 16. pozycji, ponadto kilkukrotnie plasował się najlepszej „10” zawodów. Francuz po czterech występach ma obecnie tylko 4 pkt. 


  • Źródło: informacja własna 
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Paulina Kukurenda