Aktualności

PŚ Engelberg: Triumf Stefana Krafta, Kubacki i Kot w czołówce!

Stefan Kraft został zwycięzcą kwalifikacji do sobotniego konkursu Pucharu Świata w szwajcarskim Engelbergu. Austriak triumfował po skoku na odległość 134,5 m. Awans wywalczył komplet Polaków.

Triumf Krafta, trzech Polaków w „10”

Austriak wraca na szczyt. W kwalifikacjach Stefan Kraft poszybował najdalej, bowiem jego odległość to 134,5 m. Na drugiej lokacie sklasyfikowany został Richard Freitag (132 m), a trzeci był Markus Eisenbichler (128 m).

Kolejne dwa miejsca to rezultaty biało-czerwonych. Dawid Kubacki (nr 58), który wygrał oba treningi, w ocenianej przez sędziów serii skoczył 128,5 m i dało mu to czwartą lokatę.

Zakopiańczyk Maciej Kot (nr 52) w trzecim skoku poszybował 130 m i zajął 5. pozycję.

Na szóstym miejscu uplasował się Halvor Egner Granerud (127,5 m), a skaczący od niedawna po dłuższej przerwie Gregor Schlierenzauer (133 m) był siódmy.

Anze Semenic zajął wysoką ósmą lokatę. Skaczący z 53. numerem startowym Stefan Hula w niemal identycznych warunkach co Maciej Kot, poszybował 127,5 m. Reprezentant Polski był dziewiąty.

Najlepszą dziesiątkę zamknął reprezentant Słowenii Peter Prevc (131,5 m).

Kwalifikacje przeprowadzono z 19. belki startowej.

Sześciu Polaków w konkursie

Trener reprezentacji Polski do ostatnich konkursów przed Turniejem Czterech Skoczni wytypował tą samą szóstkę co na początku sezonu. Wszyscy wywalczyli awans do sobotnich zmagań na Gross-Titlis-Schanze.

Jakub Wolny (nr 30) skaczący jako pierwszy z biało-czerwonych, osiągnął 121,5 m. Nota 120,7 pkt. pozwoliła polskiemu skoczkowi awansować do sobotniego konkursu (40. miejsce).

Piotrowi Żyle (nr 56) towarzyszył mocny wiatr z tyłu skoczni -1,4 m/s. Zawodnik poradził sobie lądując na 125. metrze i w kwalifikacjach był 17 ex aequo z Karlem Geigerem.

Na odległej 37. pozycji sklasyfikowany został Kamil Stoch (nr 63), który skoczył 122 m.

Powrót Domena Prevca

Utalentowany młodszy brat Petera Prevca wrócił do rywalizacji na arenie międzynarodowej w ramach Pucharu Świata. Domen Prevc po raz ostatni startował w rodzimej Planicy, gdzie zajął 17. miejsce.

Słoweniec w treningach sklasyfikowany został kolejno na 26. i 11. lokacie. W kwalifikacjach wywalczył awans do sobotniego konkursu po skoku na odległość 123,5 m (22. miejsce).

Dyskwalifikacje

W serii kwalifikacyjnej zdyskwalifikowanych zostało dwóch skoczków. Zarówno reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni Kento Sakuyama (121,5 m), jak i Alex Insam z Włoch (118,5 m) mieli nieprawidłowe kombinezony.

Trudne warunki na Gross-Titlis-Schanze

Warunki na szwajcarskim obiekcie nie rozpieszczały dziś zawodników. Skoczkowie oddawali skoki z mocno wiejącym wiatrem z tyłu skoczni, w efekcie bonifikata za wiatr wynosiła nawet ponad 20 pkt.