Aktualności

Najdłuższe skoki ostatnich lat [TOP10]

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat skoczkowie narciarscy nieraz udowadniali, że nikt nie zna granicy, ile metrów jest w stanie poszybować skoczek w przestworzy. Odnotowano 120 rekordów świata w długości skoku narciarskiego. Sprawdźcie, kto znajduje się na liście skoczków z najlepszym wynikiem życiowym.

 

Wydawać by się mogło, że skoki narciarskie to przeciętny sport, który nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle innych dyscyplin. Skoczkowie ryzykują życie, chcąc poszybować jak najdalej, aby przełamywać własne granice i walczyć o najcenniejsze laury. Ten sport to piękne widowisko, a w szczególności wtedy, gdy rywalizacja przenosi się na największe skocznie narciarskie na świecie – Vikersundbakken, Letalnica, Kulm czy Heini-Klopfer-Skiflugschanze.

1. Stefan Kraft – 253,5 m

Obecnym rekordzistą świata w długości skoku narciarskiego jest Stefan Kraft. Austriak 18 marca 2017 roku na Vikersundbakken poleciał aż 253,5 m. Spekulacji na temat tego czy skok był podparty, było wiele, ale ostatecznie lot tego zawodnika uznany został za oficjalny rekord świata.

2. Robert Johansson – 252 m 

Drugim wynikiem pochwalić się może Robert Johansson. Norweg tego samego dnia co wspomniany wcześniej Austriak, poszybował 252 m. Rezultat tego skoczka był przez moment także rekordem świata, dopóki na belce startowej nie zasiadł Stefan Kraft.

3. Anders Fannemel i Kamil Stoch – 251,5 m

O locie Andersa Fannemela mówiło się przez bardzo długi czas, bowiem był on rekordzistą świata przez dwa lata. Tyle samo poleciał Kamil Stoch na Letalnicy w Planicy. Rezultat Polaka to nowy rekord Polski.

5. Peter Prevc – 250 m

Słoweniec poleciał 250. metrów i był to najdłuższy lot od czasów Johana Remena Evensena, który w 2011 roku osiągnął 246,5 m. Słoweniec byciem rekordzistą świata nacieszył się tylko kilkanaście godzin, gdyż dzień później tego zaszczytu pozbawił go Anders Fannemel. 

6. Andreas Stjernen – 249 m

O tym, że norwescy skoczkowie narciarscy są świetnymi lotnikami, nie trzeba przekonywać nikogo. Szósty w rankingu jest Andreas Stjernen, którego rekord życiowy wynosi 249 m. 

7. Kenneth Gangnes – 248,5 m

Wielki nieobecny sezonu 2017/2018, Kenneth Gangnes w 2016 roku poleciał 248,5 m. Norweg zajmuje czwarte miejsce w zestawieniu rekordów swojego kraju. 

8. Markus Eisenbichler – 248 m

Najdalej spośród niemieckich skoczków narciarskich na dzień dzisiejszy poszybował Markus Eisenbichler. Zawodnik klubu TSV Siegsdorf na słynnej Letalnicy w 2017 roku wylądował na 248. metrze.

9. Johan Remen Evensen – 246,5 m

Norweg poprawił rekord świata należący do jego rodaka Bjoerna Einara Romoerena, lecąc 246,5 m. Tytuł odebrał mu Peter Prevc po czterech latach. Zawodnik 20 lutego 2012 roku ogłosił zakończenie kariery. 

10. Ernest Prislic – 246 m 

Bardzo utalentowany słoweński skoczek w 2016 roku na skoczni w Planicy poleciał 246 metrów. To jedno z ostatnich osiągnięć młodego zawodnika, nim został on potrącony przez samochód w trakcie zgrupowania. Po dwóch tygodniach został wybudzony ze śpiączki.


  • Źródło: informacja własna / youtube.com
  • Foto: Justyna Gorzkowska

O autorze

Paulina Kukurenda