Aktualności

IO Pjongczang: I trening dla Kubackiego, Stoch drugi!

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu czas zacząć. Za nami pierwsza seria treningowa na skoczni normalnej, którą wygrał Dawid Kubacki. Reprezentant Polski skoczył 107 m. Kamil Stoch był drugi.

 

Kubacki najlepszy, trzech Polaków w „10”

Z grona 65 zawodników w pierwszym olimpijskim treningu najlepiej zaprezentował się Dawid Kubacki. Polak poleciał 107 m.

Drugie miejsce zajął kolejny z reprezentantów Polski – Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi skoczył metr bliżej od swego rodaka. Za plecami Polaka zameldował się Markus Eisenbichler (104,5 m).

Czwarty był Stephan Leyhe (106 m), piąty Junshiro Kobayashi (102 m), a szóste miejsce zajął Manuel Fettner (105 m). 

Simon Ammann sklasyfikowany został na siódmej lokacie (102 m), a tuż za nim znalazł się Maciej Kot (104,5 m). 

Dziewiąty był Andreas Wellinger (97 m), a najlepszą „10” zamknął Karl Geiger (98 m). 

Z oddania próby zrezygnowało dwunastu skoczków.

Skoki Polaków 

W czwartkowych kwalifikacjach do konkursu na skoczni normalnej weźmie udział tylko czterech z pięciu biało-czerwonych. Decyzję trener Stefan Horngacher podejmie po sesjach treningowych. Numery startowe Polaków: 45. Maciej Kot, 52. Piotr Żyła, 53. Stefan Hula, 56. Dawid Kubacki i 65. Kamil Stoch.

Trzy metry przed punktem konstrukcyjnym wylądował Piotr Żyła, z kolei odległość Stefana Huli to 92,5 m. Polak miał jedne z gorszych warunków spośród wszystkich zawodników. Podopieczni Stefana Horngachera sklasyfikowani zostali kolejno na 17. i 13. miejscu.

Kilka słów o skoczni

Skoczkowie w czwartkowych kwalifikacjach i sobotnim konkursie walczyć będą na olimpijskim obiekcie Alpensia Jumping Park. Rozmiar skoczni wynosi 109 m, punkt konstrukcyjny to 98 m. 

W przedolimpijskiej próbie, która miała miejsce w ubiegłym sezonie Pucharu Świata, najdalej poleciał Stefan Kraft. Austriak osiągnął 113,5 m i jest on rekordzistą koreańskiego obiektu.

Rosjanie

W związku z aferą wynikłą po dopingach zawodników biorących udział przed czterema laty w IO w Soczi, sportowcy z Rosji, którzy wyruszyli do Korei Południowej, nie mogą reprezentować swojego kraju pod własną flagą. Rosyjscy skoczkowie wystąpią jako zawodnicy spod baneru olimpijskiego. 

Osoby chcące kibicować zawodnikom z Rosji podczas zmagań na koreańskiej skoczni, nie mogą wnieść na teren obiektu flagi tego kraju. 

Różnica czasowa

Nocne treningi to żaden wymysł organizatorów, podczas gdy na polskich budzikach widnieje godzina 3:00, w koreańskim Pjongczangu jest 11:00. 

O szczegółowym planie transmisji olimpijskich zmagań polskich i zagranicznych skoczków narciarskich pisaliśmy TUTAJ.

Dwie sesje treningowe

Skoczkowie mają szansę na oddanie jeszcze dwóch skoków w przedpołudniowej sesji czasu koreańskiego, potem zaś o 19:00 (11:00 w Polsce) zjawią się na Alpensia Jumping Park jeszcze raz, gdzie również odbędą się 3 serie treningowe.


  • Źródło: informacja własna / FIS
  • Foto: Anna Cis

O autorze

Paulina Kukurenda