Aktualności

Stefan Horngacher nowym trenerem Niemiec

Dzisiaj oficjalnie ogłoszono, że Stefan Horngacher został nowym trenerem reprezentacji Niemiec w skokach narciarskich. Na tym stanowisku zastąpi Wernera Schustera, który pełnił tę funkcję przez 11 lat.

Horngacher w Niemczech

Informację tą ogłosił dzisiaj Niemiecki Związek Narciarski (DSV). O decyzji wypowiedziała się dyrektor sportowa niemieckiego związku, Karin Orgeldinger: „Jesteśmy przekonani, że Stefan Horngacher będzie kontynuował historię pełną sukcesów w Niemczech, ze świeżymi (nowymi) impulsami”. Głos zabrał także były trener Niemców, który zrezygnował z funkcji po minionym sezonie – Werner Schuster: „Oczywiście Stefan jest logicznym kandydatem. Pracowaliśmy razem przez osiem lat. Jest fantastycznym trenerem i udowodnił to w Niemczech oraz w Polsce”.

Przeszłość trenerska Horngachera

Stefan Horngacher mieszka z rodziną od dłuższego czasu w niemieckim Schwarzwaldzie. Austriak już wcześniej pracował w Niemieckim Związku Narciarskim przez 10 lat (od 2006 do 2016 – najpierw jako trener juniorów, później drugi, a następnie główny trener kadry B). W latach 2004-2006 był trenerem polskiej kadry B w skokach narciarskich, zaś w latach 2016-2019 trenował naszą kadrę A.

W ciągu trzech ostatnich lat Horngacher m.in. doprowadził dwukrotnie Polskę do zwycięstwa w Pucharze Narodów, Kamila Stocha do mistrzostwa olimpijskiego na IO w Pjongczangu na dużej skoczni i zdobyciu Kryształowej Kuli (sezon 2017/18), zwycięstwa dwukrotnie w TCS (65. i 66.) oraz Willingen 5, Planica 7 (sezon 2017/18). Zawdzięczamy mu też triumf Polaków w konkursie drużynowym na MŚ w Lahti oraz doprowadzenie Piotra Żyły do brązowego medalu na MŚ w Lahti, zaś Dawida Kubackiego do zdobycia złotego medalu na MŚ w Seefeld.

Nowe wyzwania

Horngacher nie był jeszcze głównym trenerem reprezentacji Niemiec. Jakie zdanie ma były szkoleniowiec Polaków przed podjęciem takiego wyzwania? „Oczekuję na moje nowe zadania i na powrót do Niemieckiego Związku Narciarskiego. Najpierw będzie zebranie sztabu trenerskiego. Potem będziemy określać miejsce położenia nacisku na nadchodzący okres treningów. Razem chcemy kontynuować pracę pełną sukcesów ostatnich lat” – powiedział Austriak.


  • Źródło: informacja własna / fis-ski.com
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Radosław Matyjakowski