Aktualności

Łukasz Kruczek – urodzony trener

Kruczek-1

1 listopada – właśnie dzisiaj przypada rocznica urodzin jednej z najważniejszych postaci w historii polskich skoków narciarskich. To osoba, będąca częścią sukcesów naszej kadry oraz autor zgranego teamu, czyli Łukasz Kruczek we własnej osobie!

Kruczek sportowiec

Można śmiało powiedzieć, że większość życia obecnego trenera reprezentacji Polski jest skoncentrowane na powietrzu. To przecież w nim mały Łukasz szybował jako kombinator norweski, potem jako skoczek narciarski, aż w końcu zaczął dyrygować tym lataniem z nartami przy butach. Ale od początku…

Jak to bywa w przypadku sportowców, pracę zaczyna się nie po uzyskaniu tytułu magistra, chociaż i taki zdobył Kruczek w późniejszych latach, ale jako kilkuletnie dziecko. Nasz dzisiejszy solenizant rozpoczął swoja przygodę z lataniem w wieku siedmiu lat, decydując się na członkostwo w klubie LKS Klimczok Bystra oraz trenowanie kombinacji norweskiej. Jako kombinator trzy razy z rzędu sięgnął po tytuł mistrza Polski juniorów. Był również brązowym medalistą mistrzostw Polski seniorów. Pomimo tych sukcesów zdecydował się na porzucenie kombinacji ze względu na złą sytuację finansową tej dyscypliny. Wkrótce potem postanowił kontynuować swoją przygodę ze sportem jako skoczek narciarski.

Często mówi się o podziale sportowców na rzemieślników i utalentowanych. W myśl tego podziału, Łukasz Kruczek należał do pracusiów. Swoją żmudną pracą zdobył cztery złote medale i jeden brązowy, podczas uniwersjady. Był także kilkukrotnym medalistą mistrzostw Polski. Reprezentował również Polskę podczas pucharu świata, igrzysk olimpijskich oraz mistrzostw świata. W 2003 roku odłożył narty w kąt, ale nie rozstał się z tą dyscypliną.

Kruczek trener

Zanim Łukasz Kruczek zajął się trenowaniem reprezentacji Polski, był asystentem Heinza Kuttina. Przy boku austriackiego trenera obserwował poczynania kadry B, a następnie kadry A. Współpracował także z Hannu Lepistoe.

W 2003 roku ukończył studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Uzyskał wówczas również tytuł trenerski drugiej klasy, po czym w 2008 roku zdał egzamin trenerski pierwszej klasy. Od 28.04.2008 oficjalnie został mianowany na trenera reprezentacji Polski w skokach narciarskich.

Sukcesy jego podopiecznych świadczą o tym, że to właściwy człowiek na właściwym miejscu. Chociaż jako zawodnik nie odnosił większych sukcesów w zawodach Pucharu Świata, jako trener jest współautorem licznych sukcesów.

Medale podczas Mistrzostw Świat w Val di Fiemme oraz Falun, złote krążki Kamila Stocha w Sochi, Kryształowa Kula dla Stocha w sezonie 2013/2014 oraz liczne podia naszych reprezentantów podczas zawodów Pucharu Świata i Pucharu Kontynentalnego, a także Letniej Grand Prix mówią same za siebie.

Trener polskich skoczków został dwukrotnie okrzyknięty trenerem roku. Jego wkład w rozwój sportu został również doceniony przyznaniem Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Trenerowi życzymy wszystkiego najlepszego oraz dalszych sukcesów i satysfakcji z wykonywanej pracy!


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Kacper Kolenda

O autorze

Aleksandra Bazułka