Aktualności

Historia Pucharu Świata (cz.10)

Morgenstern-Thomas-3

Kolejne trzy sezony, to dalsze „rządy” skoczków z Austrii – Koflera, Loitzla, Morgensterna i Schlierenzauera. Jednak zapomnieć o sobie nie dają Norwegowie, a także pojedynczy zawodnicy z innych krajów, w tym Małysz czy Ahonen.

Sezon 2006/2007

Po raz kolejny PŚ rozpoczął się zawodami w Kuusamo. Niestety i tym razem organizatorzy zostali pokonani przez warunki atmosferyczne. Pierwszy konkurs został zakończony po 1. serii, w której najlepiej spisał się Arttu Lappi, a drugi odwołano. Kolejnym przystankiem było Lillehammer, choć pierwotnie planowano rywalizację w Trondheim. Na skoczni Lysgårdsbakken triumf odnieśli Simon Ammann i Gregor Schlierenzauer (w drugim konkursie 3. był Małysz). Z Norwegii zawodniczy mieli się przenieść do Czech, ale z powodu braku śniegu rywalizacja w Harrachovie została odwołana. Ostatnim sprawdzianem przed TCS były zatem zawody w Engelbergu. Na obiekcie Gross-Titlis-Schanze triumfowali Schlierenzauer i Anders Jacobsen (w pierwszym konkursie Małysz był 3.).

55. Turniej Czterech Skoczni padł łupem Andersa Jacobsena, który wygrał jedynie w Innsbrucku. W Oberstdorfie najlepszy był Schlierenzauer (3. Małysz), w Ga-Pa – Andreas Kuettel, a w Bischofshofen ponownie Schlierenzauer.

W połowie stycznia skoczkowie pojawili się na skoczni mamuciej w Vikersund. Była to pierwsza odsłona lotów w sezonie. Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe udało się przeprowadzić jedynie pierwszy konkurs, który wygrał Anders Jacobsen. Z Norwegii pucharowa karuzela udała się do Zakopanego, gdzie również pogoda nie dopisała. Pierwszy konkurs, zakończony po 1. serii, padł łupem Roka Urbanca, a drugi został odwołany.

Kolejne siedem konkursów odbyło się w Niemczech. Na pierwszy ogień miały iść loty narciarskie w Oberstdorfie, ale ze względu na brak możliwości naśnieżenia zeskoku, zawody przeniesiono na obiekt HS137. Na Schattenbergschanze triumf odniósł Adam Małysz i Michael Uhrmann. Kolejnym punktem była rywalizacja w Titisee Neustadt. Na obiekcie Hochfirstschanze dwukrotnie najlepszy okazał się Małysz. W Klingenthal, gdzie odbył się dodatkowy konkurs jako rekompensata za Harrachov, na najwyższym stopniu podium stanął Gregor Schlierenzauer. Niemieckie tournee zakończyły zawody w Willingen. Na Mühlenkopfschanze najlepiej spisali się Anders Jacobsen oraz ekipa z Austrii.

Najważniejszą imprezą sezonu były Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym, które w 1007 roku zawitały do Sapporo. W konkursie indywidualnym na dużym obiekcie medale trafiły do rąk Simona Ammanna Harri Olliego i Roara Ljoekelsoeya (tuż za podium był Małysz, 13. Stoch), natomiast w rywalizacji drużynowej na tym samym obiekcie wygrali Austriacy przed Norwegami i Japończykami (Polska 5.). Na normalnym obiekcie na podium stanęli natomiast Małysz, Ammann i Thomas Morgenstern (11. Kamil Stoch).

Z Azji pucharowa rywalizacja przeniosła się na Półwysep Skandynawski, gdzie odbył się Turniej Nordycki. W rywalizacji drużynowej w Lahti wygrali Austriacy. Zarówno w Lahti, jak i w Kuopio, na najwyższym stopniu podium stanął Adam Małysz. Kolejnym przystankiem miało być Lillehammer, lecz ze względów pogodowych konkurs został odwołany. Zawodnicy przenieśli się zatem do Oslo, gdzie czekała na nich podwójna rywalizacja (pierwszy konkurs w zastępstwie za Lillehammer). Na Holmenkollbakken triumf odnieśli Małysz oraz Simon Ammann. Cały Turniej Nordycki padł łupem naszego rodaka – Adama Małysza.

Finałowe zawody PŚ odbyły się po raz kolejny na mamuciej skoczni w Planicy. We wszystkich trzech konkursach najlepszym lotnikiem okazał się Adam Małysz. Kryształowa Kula za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej PŚ trafiła również do rąk „Orła z Wisły”, który w całym sezonie uzbierał 1453 punkty.

Sezon 2007/2008

Zawody inaugurujące 29. edycję PŚ rozpoczął się standardowo w Kuusamo. W rywalizacji drużynowej równych nie mieli sobie Norwegowie, natomiast w konkursie indywidualnym triumfował Thomas Morgenstern. Kolejne pięć konkursów (2xTrondheim, 2xVillach i 1xEngelberg) to wygrane niesamowitego Morgensterna. Podczas drugiego dnia zmagań na Gross-Titlis-Schanze triumf odniósł reprezentant gospodarzy – Andreas Kuettel.

Ze Szwajcarii zawodnicy przenieśli się do Niemiec, gdzie rozpoczął się 56. TCS. W Oberstdorfie kolejne zwycięstwo w sezonie odniósł Morgenstern, w Ga-Pa natomiast równych nie miał sobie jego rodak – Gregor Schlierenzauer. Zawody w Innsbrucku zostały odwołane ze względu na niekorzystne zawody, ale w jego zastępstwie odbył się dodatkowy konkurs w Bischofshofen. Na obiekcie Paul-Ausserleitner-Schanze dwukrotnie wygrał Janne Ahonen, który również zwyciężył w całym turnieju.

Zaraz po turniejowych zmaganiach, zawodnicy przenieśli sie do Predazzo, gdzie oba konkursy padły łupem Toma Hilde. Z Włoch pucharowa karuzela przeniosła się do Czech na loty narciarskie. Jak zwykle w Harrachovie pogoda nie rozpieszczała. Pierwszy konkurs został odwołany ze względu na niekorzystne warunki. Kolejnego dnia z rana odbył się dodatkowy konkurs, w którym zwyciężył Janne Ahonen. Jednak właściwa rywalizacja tego dnia nie doszła do skutku ze względów pogodowych. Również w Zakopanem, które było gospodarzem kolejnych zawodów, pogoda przeszkadzała w sprawnym przeprowadzeniu zawodów. W pierwszym dniu zmagań wygrał Gregor Schlierenzauer, natomiast drugi konkurs (który odbył się dzień później niż pierwotnie planowano) padł Łupem Andersa Bardala.

Z początkiem lutego pucharowa karuzela udała się do Sapporo. Na Okurayamie dwukrotnie najlepszy okazał się Thomas Morgenstern. Po powrocie do Europy na zawodników czekały dwa konkursy w Libercu. Na obiekcie Ještěd triumfowali Morgenstern oraz Anders Jacobsen. Tuż przed MŚwL skoczkowie wzięli udział w rywalizacji w Willingen. W konkursie drużynowym na Mühlenkopfschanze wygrali Norwegowie, natomiast w rywalizacji indywidualnej na najwyższym stopniu podium stanął Bjoern Einar Romoeren.

Najważniejszą imprezą sezonu były Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich, które w 2008 roku odbyły się w Oberstdorfie. W rywalizacji indywidualnej medale powędrowały do rąk Gregora Schlierenzauera, Martina Kocha oraz Janne Ahonena. Wkonkursie drużynowym na podium stanęli natomiast Austriacy, Finowie i Norwegowie.

Po emocjach związanych z MŚwL, pucharowa karuzela udała się do Skandynawii, gdzie na zawodników czekał Turniej Nordycki. Konkurs drużynowy oraz pierwszy konkurs indywidualny w Lahti zostały niestety odwołane ze względu na niekorzystne warunki. Z Lahti skoczkowie przenieśli się do Kuopio, gdzie odbyły się dwa konkursy, w tym jeden za odwołany w Lahti. Na skoczni Puijo triumfowali reprezentanci gospodarzy – Janne Happonen oraz Janne Ahonen. Kolejnymi punktami były konkursy w Lillehammer i Oslo, które wygrał Gregor Schlierenzauer, który również wygrał w klasyfikacji TN.

Finałowe zawody PŚ odbyły się na mamuciej skoczni w Planicy. W rywalizacji indywidualnej triumfował dwukrotnie Schlierenzauer, natomiast w drużynówce na najwyższym stopniu podium stanęli Norwegowie. Kryształowa Kula na wygraną w klasyfikacji generalnej cyklu trafiła do rąk Thomasa Morgensterna, który łącznie uzbierał 1794 punkty.

Sezon 2008/2009

Standardowo już Puchar Świata rozpoczął się zawodami w Kuusamo. Tradycyjnie nie o było się bez problemów. Pierwszy konkurs został odwołany ze względu na złe warunki pogodowe, ale organizatorzy następnie przełożyli go na dzień następny. Przełożona drużynówka padła łupem Finów. W konkursie indywidualnym triumf odniósł natomiast Simon Ammann. Drugim przystankiem PŚ było Trondheim. Na skoczni Granåsen triumf odnieśli Gregor Schlierenzauer i Simon Ammann. Z północy Europy zawodnicy przenieśli sie do Włoch. W Pragelato na najwyższym stopniu podium stanęli Ammann, a drugiego dnia w 1-seryjnym konkursie – Fumihisa Yumoto. Ostatnim sprawdzianem przed TCS były ponownie zawody w Engelbergu. Szwajcarska rywalizacja okazał się szczęśliwa dla reprezentanta gospodarzy – Ammanna oraz Gregora Schlierenzauera.

57. Turniej Czterech Skoczni padł łupem Wolfanga Loitzla, który wygrał konkursy w Ga-Pa, Innsbrucku i Bischofshofen. Jedynie w Oberstdorfie musiał uznać wyższość Simona Ammanna.

Tuż po turniejowych zmaganiach, przyszedł czas na pierwsze w sezonie loty narciarskie. Odbyły się one na mamucim obiekcie w Tauplitz, a dwukrotnym zwycięzcą został Gregor Schlierenzauer. Z Austrii skoczkowie przenieśli się do Zakopanego. Zawody na Wielkiej Krokwi zdominowali Austriacy, gdyż na najwyższym stopniu podium stanęli Wolfgang Loitzl i Schlierenzauer. Po Zawodach w Polsce, pucharowa karuzela przeniosła sie do Kanady. Na skoczni HS140 w Whistler ponownie najlepszy okazał się Gregor Schlierenzauer, który wygrał oba konkursy. Z Ameryki skoczkowie udali się do Azji, a konkretnie do Sapporo w Japonii. W pierwszym konkursie na Okurayamie triumfował Schlierenzauer, a drugi konkurs został odwołany ze względu na niesprzyjające warunki.

Po powrocie do Europy na zawodników czekał nowy cykl zawodów, czyli tzw. FIS Team Tour, na który składało się pięć konkursów w Niemczech. Zwycięzcą cyklu zostawał kraj, który podczas zawodów drużynowych i indywidualnych zdobył łącznie najwięcej punktów. Pierwsza edycja cyklu padła łupem ekipy z Norwegii W poszczególnych zawodach dominowali jednaka Austriacy i Finowie. W drużynówce przeprowadzonej w Willingen wygrali powiem właśnie Austriacy, a w rywalizacji indywidualnej na Mühlenkopfschanze triumf odniósł Schlierenzauer, który również okazał się najlepszym zawodnikiem w Klingenthal. Na skoczni mamuciej wygrał natomiast Harri Olli oraz ekipa z Finlandii.

Najważniejszą imprezą sezonu były jednak Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym, które w 2009 roku zawitały do Liberca. W konkursie indywidualnym na skoczni normalnej na podium stanęli Wolfgang Loitzl, Gregor Schlierenzauer i Simon Ammann, a medal na skoczni dużej trafiły do rąk Andreasa Kuettela, Martina Schmitta i Andersa Jacobsena. W rywalizacji drużynowej wygrali Austriacy przed Norwegami i Japończykami. W rywalizacji kobiet triumf odniosła Lindsey Van, a podium uzupełniły Ulrike Graessler i Anette Sagen.

Po MŚ przyszedł czas na Turniej Nordycki. W Lahti w drużynówce wygrali Austriacy, a w konkursie indywidualnym najlepiej spisał się Schlierenzauer. W Kuopio na najwyższym stopniu podium stanął Takanobu Okabe, a w Lillehammer – Harri Olli. Dwa kolejne konkursy odbyły się na skoczni mamuciej w Vikersund. W rywalizacji drużynowej zwyciężyli Austriacy, a w konkursie indywidualnym ponownie nie miał sobie równych Schlierenzauer i to właśnie on został zwycięzcą całego TN.

Finałowe zawody odbyły się oczywiście na mamucie w Planicy. W konkursach indywidualnych triumfowali Schlierenzauer i Harri Olli, natomiast najlepszą ekipą w drużynówce okazali się Norwegowie. Kryształowa Kula za wygraną w klasyfikacji generalnej PŚ trafiła do rąk Gregora Schlierenzauera (2083 pkt.), który również otrzymał Małą Kryształową Kulę za loty narciarskie.


  • Źródło: FIS
  • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Katarzyna Służewska