Aktualności

Nowa praca Borka Sedlaka

Sedlak-Borek-3

Borek Sedlak to 34-letni były czeski skoczek. Po zakończeniu sportowej kariery rozpoczął pracę w skokach kobiet, gdzie odpowiada za kontrolę warunków panujących na skoczni. Jednak od tego roku zajmuje się również kontrolą sprzętu podczas zawodów mężczyzn.

Pięć dyskwalifikacji na początek

Podczas inauguracyjnych zawodów PŚ w Klingenthal aż pięciu zawodników zostało zdyskwalifikowanych. W konkursie drużynowym pecha mieli Norweg – Anders Fannemel i Rosjanin – Jewgienij Klimow, natomiast podczas rywalizacji indywidualnej: Słoweniec – Robert Kranjec, Bułgar – Władimir Zografski i Fin – Harri Olli. Jak dobrze wiemy, obecnie zawodnicy są sprawdzani dwukrotnie – na górze skoczni, tuż przed skokiem, a także na dole – losowo. „Ciężko jest dyskwalifikować zawodników, zwłaszcza kiedy do niedawna się nim było, ale przepisy są doskonale znane. Dla mnie nie ma znaczenia, czy jest to Węgier, Bułgar, Norweg czy Austriak. Po prostu wykonuję swoją pracę, a oni muszą to akceptować” – informuje Borek Sedlak.

Dogłębna kontrola

34-letni Czech bardzo dokładnie wykonuje swoje nowe obowiązki. Przekonał się o tym również Maciej Kot, który podczas kontroli musiał nawet ściągnąć kombinezon. Kot uważa jednak, że nie ma nic przeciwko temu, bo powoduje to, że skoki będą jeszcze bardziej sprawiedliwe. „Kontrola na górze wygląda tak samo jak w lecie, ale nigdy nie przeżyłem czegoś takiego na dole. Pierwszy raz zdarzyło mi się, żebym ściągał kombinezon. Zazwyczaj tak stawałem, że nie było takiej potrzeby. Teraz stanąłem tak samo i wydawało mi się, że wszystko przylega, jak należy. Kontroler stwierdził jednak, że musi wszystko dokładnie sprawdzić. Po czym oznajmił, że jestem na limicie, choć miałem jeszcze trochę zapasu. Widać, że w tym roku ta kontrola jest bardzo szczegółowa, ale to cieszy. Oby tylko była jednakowa dla wszystkich” – przyznaje zakopiańczyk w rozmowie z portalem eurosport.onet.pl

Fair-play przede wszystkim

Borek Sedlak, który sportową karierę zakończył w 2014 roku praktycznie od razu rozpoczął pracę w skokach kobiet, gdzie odpowiedzialny jest za kontrolę warunków pogodowych. Od tego sezonu jest jednak również odpowiedzialny za kontrolę sprzętu w skokach mężczyzn. Do jego zadań należy nie tylko sprawdzanie kombinezonów, ale także całego sprzętu – nart, wiązań czy butów. Czech w swojej pracy jest bardzo dokładny, ponieważ chce, aby zawody przebiegały bez żadnych manipulacji i były w 100% fair-play.

Sportowa kariera Sedlaka

Borek Sedlak jako skoczek nie odnosił specjalnych sukcesów. W sezonach 2011/2012, 2012/2013 i 2013/2014 nie zdobył ani jednego punktu do klasyfikacji generalnej, a najlepszy w karierze był dla niego przełom lat 2010 i 2011, kiedy to regularnie zajmował w miejsca w okolicy czołowej „30”. Za największy sukces Czecha można uznać brązowy medal na uniwersjadzie w 2001 roku, a także 15. pozycję w klasyfikacji końcowej Letniej Grand Prix 2010. Ostatni skok Sedlak oddał latem 2014 roku, ale w środowisku skoków narciarskich pozostał do dzisiejszego dnia.


  • Źródło: eurosport.onet.pl
  • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Katarzyna Służewska