Aktualności

Maciej Maciusiak dla Skoki24.pl: „Zawodnikom brakowało skoków na śniegu”

Odwołane zawody w Ruce dotknęły również podopiecznych Macieja Maciusiaka. W udzielonej nam wypowiedzi, szkoleniowiec kadry B odniósł się do sytuacji w Finlandii, aktualnej dyspozycji jego podopiecznych i powrotu do skoków Jakuba Wolnego.

Sens zawodów w Ruce

Maciej Maciusiak, podobnie jak Łukasz Kruczek, jednoznacznie nie mówi o wykreśleniu Ruki z kalendarza PŚ. Podkreśla także, że taka sytuacja może zaistnieć podczas każdych zawodów w innym miejscu. Czy jest sens skakać co roku w Ruce? „To nie ode mnie zależy gdzie są organizowane zawody. Wiadomo, że po takim weekendzie nasuwa się odpowiedź, że „nie”. Z drugiej jednak strony na pogodę nie mamy wpływu. Tak samo może to dotyczyć każdego organizatora zawodów, w tym nawet polskich konkursów”.

Forma kadry B

W ciągu dwóch ostatnich tygodni, czterech członków kadry B brało udział w zawodach PŚ. W ostatnim tygodniu listopada podopieczni Maciusiaka odbyli dodatkowo zgrupowanie w Ramsau, które pokazało, że kadrowiczom do pełni szczęścia brakowało skoków na śniegu. „Obecna sytuacja pokazuje, że brakowało zawodnikom skoków na śniegu. Jesteśmy już po pierwszej konsultacji w Ramsau, gdzie zawodnicy oddali już ok. 25 skoków (dotyczy to zawodników niestartujących w Finlandii). Od wczoraj mamy dostępną Wielką Krokiew, na której odbyliśmy już jeden trening w dobrych warunkach (cała grupa z kadry B). Skoki zaczynają być powtarzalne i na dobrym poziomie, ale jeszcze brakuje u niektórych takiego luzu. Myślę, że po następnym treningu w Zakopanem, wróci już wszystko do normy”.

Zaskoczenie początku sezonu

Największym zaskoczeniem początku sezonu dla Macieja Maciusiaka byli zawodnicy z Norwegii i Niemiec, którzy od pierwszego skoku pokazują, że są naprawdę mocni. „Na wyróżnienie zasługują na pewno Norwegowie i Niemcy”.

Inauguracja Pucharu Kontynentalnego

W dniach od 11 do 13 grudnia w Renie zainaugurowana zostanie zimowa odsłona Pucharu Kontynentalnego. Szanse na start w tych zawodach mają zawodnicy ze wszystkich trzech grup szkoleniowych, a także Ci, którzy w żadnej z nich się nie znajdują. „Będzie to mieszanka z każdej kadry oraz spoza nich”.

Forma Jakuba Wolnego

Jakub Wolny, który w listopadzie wrócił na skocznię po ponadrocznej przerwie, jest już w pełni zdrowy i sprawny. Według trenera jego forma jest coraz wyższa, co pozwala w dłuższej perspektywie czasu sugerować, że 20-latek jeszcze tej zimy ma szanse na starty w międzynarodowych zawodach. „Kuba jest już zdrowy i skacze. Będzie zatem brany pod uwagę przy składzie na zawody”.

W Zakopanem stanęli na wysokości zadania

Maciej Maciusiak poprzez portal Skoki24.pl w imieniu swoim, pozostałych członków sztabów szkoleniowych oraz samych zawodników, chciałby podziękować władzom Wielkiej Krokwi za jej przygotowanie do treningów. „Bardzo dziękujemy wszystkim pracownikom TZNu i COSu, że włożyli bardzo dużo pracy w to, żeby przygotować Wielką Krokiew” – dodał na zakończenie szkoleniowiec.


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Przemysław Krawiec

O autorze

Katarzyna Służewska