Aktualności

Zakopane: Dzięki halnemu jesteśmy bliżej remontu Średniej Krokwi

Co roku stan techniczny zakopiańskich skoczni wchodzących w skład Średniej Krokwi pogarsza się. W ostatnim czasie bardzo dużo mówiło się o modernizacji tych obiektów, które są niezwykle istotne dla rozwoju skoków narciarskich w regionie Zakopanego. Mamy informacje, z których wynika, że wszystko już zbliża się do rozpoczęcia prac. 

Ingerencja w TPN

Teren, na którym znajduje się kompleks Średniej Krokwi wchodzi w skład Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przedwczoraj informowaliśmy, że Centralny Ośrodek Sportu porozumiał się z TPN-em, w wyniku czego obszar ten będzie we władaniu Centralnego Ośrodka Sportu przez najbliższe 20 lat. Więcej na ten temat.

Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem podkreśla, że współpraca z Tatrzańskim Parkiem Narodowym zawsze układała się im dobrze, ale niestety przebudowa zakopiańskich skoczni wymaga ingerencji w tereny będące pod ochroną.

„Największym problemem jest to, że z tej działki, na której teraz jest Średnia Krokiew, my musimy jeszcze dwadzieścia arów wejść dalej w teren parku narodowego” – mówi w rozmowie z nami Wawrzyniec Pawski, pracownik działu inwestycji i zamówień publicznych Centralnego Ośrodku Sportu.

Nowa parcela znajduje się zatem na obszarze ochrony krajobrazowej czynnej, dodatkowo jest to teren leśny, który nie jest również objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Te wszystkie trudności administracyjne sprawiają, że już od dwóch lat Centralny Ośrodek Sportu ma problem z przeprowadzeniem modernizacji Średniej Krokwi.

Średnia Krokiew -1

Średnia Krokiew – stan na luty 2016r. (fot. Kacper Kolenda)

Halny pomógł

Wiatr w skokach narciarskich jest zazwyczaj bardzo nielubiany, jednak przy modernizacji kompleksu Średniej Krokwi to właśnie dzięki mocnemu halnemu coś drgnęło! Całą sytuację opisał nam Wawrzyniec Pawski.

„Niewątpliwie pomógł nam wiatr, który przyszedł tutaj w święta na przełomie roku 2014. (…) Dużo drzew tam położyło i było nawet widać fizycznie, że ten teren nie jest już leśny. My tutaj wspólnie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, Starostwem i Urzędem Miasta Zakopane zrobiliśmy zmianę klasyfikacji gruntu, żeby nie był to już teren leśny i żeby można było na ten maleńki kawałeczek dwudziestu arów uzyskać warunki zabudowy. (…). Na razie jesteśmy w czasie zmiany klasyfikacji gruntu i decyzje administracyjne naprawdę powinny się już w tym roku zakończyć.”

Ostatnia próba wyłączenia tych terenów spod obszaru Tatrzańskiego Parku Narodowego odbyła się w 2003 roku, niestety zakończyła się ona fiaskiem.

Średnia Krokiew - 1

Średnia Krokiew – stan na luty 2016r. (fot. Kacper Kolenda)

Za rok nowe skocznie?

Nie można niestety podać jeszcze jednoznacznej daty rozpoczęcia prac budowlanych przy kompleksie Średniej Krokwi, a tym bardziej daty oddania do użytku nowego obiektu, ale na pewno w ostatnim czasie zostały wykonane zabiegi, które bardzo przybliżyły nas do momentu wykonania tej inwestycji. Tym bardziej, że jej finansowanie od dłuższego czasu jest już zapewnione przez Ministerstwo Sportu.


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Kacper Kolenda

O autorze

Kacper Kolenda