Aktualności

Poradnik Kibica przed Pucharem Świata w Wiśle

PŚ-Wisła-fot.A.Kosman

Ledwo co opadły emocje po konkursach w Zakopanem, a do drzwi kibiców puka już zapowiedź Pucharu Świata w Wiśle! Tylko kilka dni dzieli nas od emocji związanych z kolejną rywalizacją na polskiej ziemi. W dniach od 3 do 5 marca oczy wszystkich kibiców zwrócone będą na skocznię im. Adama Małysza. Dla Polaków jest to kolejna okazja do pokazania, że to właśnie w naszym kraju doping jest najgłośniejszy i najlepszy ze wszystkich. Kibiców na skoczni, pod nią, jak również w Strefie Kibica na pewno nie zabraknie. Czas na drugi poradnik, tym razem pomagającym przeżyć czas skoków w Wiśle jak najlepiej. 

Program Pucharu Świata w Wiśle:

Czwartek, 3 marca 2016 r.

11:00 – odprawa techniczna

14:00 – otwarcie bram skoczni

16:00 – oficjalny trening (2 serie)

18:00 – kwalifikacje

Piątek, 4 marca 2016 r.

16:30 – otwarcie bram skoczni

19:00 – seria próbna

20:30 – konkurs indywidualny

Sobota, 5 marca 2016 r.

12:00 – otwarcie bram skoczni

14:30 – kwalifikacje

16:00 – konkurs indywidualny

Jeśli nie masz jeszcze biletów na zawody, można je zakupić w serwisie kupbilet.pl

Gdzie zaparkować przed zawodami? Jak dotrzeć do skoczni bez samochodu? 

Aby dojechać do skoczni należy z Wisły ulicą Wyzwolenia kierować się w stronę Szczyrku (droga wojewódzka nr 942), aż po prawej stronie nie zobaczy się skoczni im. Adama Małysza.

Jak co roku, Wisła na parę dni zapełni się samochodami, ruch będzie zatem dość utrudniony. Zaleca się więc pozostawienie swoich pojazdów na parkingach hotelowych i udanie się na zawody innymi metodami. Problemem może być lokacja Malinki, która znajduje się poza centrum, jednak i na to jest rozwiązanie.

Urząd Miejski w Wiśle oraz firma „Wispol” organizuje transport pod skocznię i z powrotem. Autobusy będą kursować na linii Centrum (przystanek koło cukierni „Delicje” i przystanek ul. Olimpijska) – Nowa Osada Skrzyżowanie oraz Nowa Osada Skrzyżowanie (przystanek na drodze z Czarnego) – Centrum (ul. Kolejowa).

Odjazdy przewidziane są co 15 minut, przy czym, gdy zajdzie taka potrzeba, będą one odbywać się częściej. Autobusy będą odjeżdżać z Centrum 4 marca (piątek) w godz. 16:30 – 20:15 i 5 marca (sobota) w godz. 12:00 – 15:45.

Z kolei powrót kibiców do domu będzie zapewniony do godziny od zakończenia zawodów w konkretnym dniu, w zależności od mobilności pojazdów w danym momencie oraz od przejezdności drogi. Przejazd tą komunikacją będzie bezpłatny, o ile kibic okaże ważny bilet wstępu na zawody. W miarę wolnych miejsc na tej samej zasadzie można będzie również podróżować autobusami regionalnymi. Po zawodach można będzie również bezpośrednio dotrzeć do Ustronia i Cieszyna, wsiadając do autobusu z odpowiednią tabliczką i dopłacając określoną kwotę od przystanku Wisła Centrum.

Jeżeli nadal jednak wolicie bazować na swoim samochodzie, organizatorzy przygotowali kilka parkingów terenowych, umiejscowionych przy samej skoczni. Ilość miejsc na nich jest jednak ograniczona. Link do mapy z zaznaczonymi miejscami postoju wzdłuż ulicy Wyzwolenia znajduje się >tutaj<.

Co ze sobą zabrać? 

Tak jak w Zakopanem – obowiązkowo bilet! W Wiśle nadal obowiązują bilety papierowe, niezmiernie ważnym jest więc utrzymanie ich w dobrym stanie. Uszkodzenie go może uniemożliwić dostanie się na obiekt i tym samym udział w zawodach. Ważne są również biało-czerwone barwy. Flagi, szaliki czy inne gadżety w narodowych kolorach są nieodłącznym atrybutem każdego polskiego kibica. W symbiozie z barwami innych krajów, tworzą zawsze niezapomniane widowisko. Trąbka również się przyda, szczególnie do dopingowania zawodników w locie. Hałas nie od dziś jest dla wielu skoczków dobrym motorem napędowym, pokażmy więc, że wspieramy wszystkich, bez względu na narodowość!

Ciepłe ubrania są zawsze ważne, bo chociaż zawody odbędą się w marcu, pogoda nie zapowiada jeszcze nadejścia wiosny. Pobyt na skoczni wiąże się z długotrwałym staniem lub siedzeniem w miejscu, a ruch jest dość znikomy. Obserwowanie pogody jest najlepszym kluczem do sukcesu!

Czego nie wolno wnosić na skocznię?

 • Materiały wybuchowe
 • Wyroby pirotechniczne (petardy, zimne ognie, race, pochodnie itp.)
 • Materiały pożarowo niebezpieczne
 • Przedmioty mogące zagrozić życiu lub zdrowiu ludzkiemu (kije baseballowe, metalowe rurki, noże, itp.)
 • Napoje w opakowaniach plastikowych i kartonowych powyżej 0,2l
 • Napoje w puszkach
 • Napoje w opakowaniach szklanych
 • Środki odurzające oraz substancje psychotropowe
 • Napoje alkoholowe
 • Flagi z uchwytami innymi niż plastikowe (drewniane, metalowe) i innych rzeczy mogących zagrozić życiu lub zdrowiu innych kibiców

Szczegółowy regulamin imprezy znajduje się >tutaj<.

Rozrywka w Strefie Kibica

W czasie imprezy utworzona zostanie również Strefa Kibica w centrum Wisły. Szczegóły na plakacie poniżej.

Strefa Kibica_18.02.2016_2

Wisła – źródło autografów 

Nie od dziś wiadomo, że Wisła jest idealnym miejscem dla wszystkich tych, którzy skoki łączą również ze zbieraniem autografów czy robieniem zdjęć ze swoimi idolami. O ile w Zakopanem jest to dosyć trudne, o tyle w Wiśle nie ma z tym większego problemu. Oczywiście wtedy, jeśli wie się, gdzie szukać. Naturalnym miejscem do „łapania” określonych zawodników jest sama skocznia, szczególnie w dniu kwalifikacji, gdzie panuje jeszcze względny spokój, nie ma dużej ilości ludzi, a sami zawodnicy nie są jeszcze spięci nadchodzącymi zawodami.

Znam wielu takich, którzy są już weteranami zbierania autografów. Od nich dowiedziałam się, że najlepiej być już zaraz po otwarciu bram, gdyż mniej więcej wtedy przyjeżdżają zawodnicy. Pod skocznią znajduje się spory plac manewrowy, więc gdy skoczkowie wysiadają z busów można ich „połapać”. Jeśli jednak nie możesz być przed zawodami, nic straconego – sektor A3 i A4 to idealne miejsca do kolekcjonowania. Skoczkowie właśnie tam idą w dół skoczni w stronę domków oraz wyciągu po oddanym skoku. Często zatrzymują się, rozdają autografy czy pozują do zdjęć. Jeśli jednak i tam nie udało ci się złapać biletu czy dobrego miejsca, to nie znaczy, że Ci się nie poszczęści. Po zawodach warto podejść pod barierki oddzielające zawodników od kibiców na placu. Trzeba trochę porozpychać się łokciami, ale dla chcącego nic trudnego, prawda? 😉

Innym dość ważnym miejscem na mapie poszukiwaczy autografów jest hala sportowa w centrum Wisły. Nie da się jej przegapić, bo znajduje się dokładnie w środku miasta i każdy ją zna. To właśnie tam trenują zawodnicy. Wiadomo tylko, że pierwszy trening zazwyczaj zaczyna się ok. 10:00, nie wiadomo jednak kiedy przyjedzie konkretna reprezentacja.

Okolice Hotelu „Gołębiewskiego”, w którym od dawna mieszkają zawodnicy, również są dobrym miejscem, ale trzeba uzbroić się tu w cierpliwość godną tych, którzy wybierają to samo rozwiązanie pod „Hyrnym” w Zakopanem. Między hotelem a halą znajduje się deptak prowadzący wzdłuż rzeki. Porankami biegają tam zawodnicy, co też może być dobrą okazją dla fanów. Wisła daje kibicom szereg możliwości.


 • Źródło: wisla-malinka.com/informacja własna
 • Foto: Alicja Kosman / PZN

O autorze

Marta Wawrzyniak