Aktualności

Alternatywa Słoweńców – Slatnary za Elany?

W kwietniu fani skoków narciarskich dowiedzieli się, że Elan, który od lat produkował narty skoczków, kończy swoją przygodę z tym sportem. Okazuje się, że jego miejsce może zająć inna słoweńska firma – Slatnar Carbon.

Kim oni są?

Slatnar Carbon to niewielka firma należąca do Petera Slatnara. Same początki tego rodzinnego biznesu sięgają 1972 roku. Obecnie Slatnar zatrudnia ok. 10 osób i produkuje produkty i półprodukty dla przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego, branży rowerowej, a teraz także dla branży sportowej. Właściciel firmy Slatnar Carbon wykazał się dużą odwagą. Żądny przygód przedsiębiorca zobaczył w podjęciu współpracy ze skoczkami swoją biznesową szansę i podjął się nowego zadania.

Słoweńskie zaskoczenie

Kiedy Elan ogłosił, że kończy produkcję nart do skoków narciarskich, cała sportowa Słowenia była w szoku. Przecież to właśnie na nartach tej firmy Peter Prevc wygrywał w minionym sezonie zimowym konkurs po konkursie. Gdyby taka sytuacja miała miejsce około 10 lat temu nikt pewnie szczególnie nie przejął by się taką sytuacją. Na szczęście zdobywca Kryształowej Kuli w sezonie 2015/2016 nie pozostanie bez niczego i będzie mógł podjąć współpracę z nowym producentem ze swojego kraju.

Wygląd nart

Nowym producentom bardzo zależy, aby ich narty odróżniały się wśród innych marek. Chcą, żeby były ,,wizualną ucztą dla oka”. Dlatego zatrudnili najlepszych projektantów w Słowenii, aby ich wygląd był uderzający i żeby po ich zobaczeniu nie można było wyjść z zachwytu. Wszyscy z niecierpliwością czekają na pierwsze projekty nart firmy Slatnar.

Co dalej?

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to produkcja nowiutkich nart rozpocznie się już 3 maja. Oprócz desek, być może powstaną też nowe buty narciarskie, tej samej firmy, które już wzbudzają zainteresowanie także w innych krajach. Do tej pory firma produkowała m.in. wiązania dla skoczków narciarskich.


  • Źródło: siol.net
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Justyna Gorzkowska