Aktualności

Ranking PZN za sezon 2015/2016

Po każdym sezonie Polski Związek Narciarski wykonuje zestawienie sportowców, w tym także skoczków narciarskich. Nie inaczej było w tym roku i tradycyjnie nie obyło się bez niespodzianek. Klasyfikację indywidualną za sezon 2015/2016 wygrał Dawid Kubacki przed Kamilem Stochem i Andrzejem Stękałą. Najlepszym seniorskim klubem okazał się AZS Zakopane, a wśród okręgów wygrał Tatrzański Związek Narciarski. 

Seniorzy

W kategorii seniorów najwyżej notowany jest Dawid Kubacki, który wyróżniał się szczególnie podczas sezonu letniego. Pomimo względnie słabszych skoków, na drugim miejscu uplasował się Kamil Stoch, a na trzecie wskoczył ten, który był pozytywną niespodzianką drugiej części sezonu, czyli Andrzej Stękała. Na czwartym miejscu znalazł się solidny i równo skaczący Stefan Hula. Pierwszą piątkę zamknął niespodziewanie Bartłomiej Kłusek, który nie miał szczęścia w zimie i mimo wielu prób nie udało mu się wskoczyć do czołowej „30” PŚ. W rankingu seniorów sklasyfikowano łącznie 49 zawodników. Poniżej znajdziecie czołową „15”.

 1. Dawid Kubacki – 240 pkt.
 2. Kamil Stoch – 200 pkt.
 3. Andrzej Stękała – 160 pkt.
 4. Stefan Hula – 140 pkt.
 5. Bartłomiej Kłusek – 120 pkt.
 6. Maciej Kot – 112 pkt.
 7. Piotr Żyła – 104 pkt.
 8. Klemens Murańka – 96 pkt.
 9. Jan Ziobro – 88 pkt.
 10. Jakub Wolny – 80 pkt.
 11. Jakub Kot – 72 pkt.
 12. Przemysław Kantyka – 64 pkt.
 13. Krzysztof Biegun – 56 pkt.
 14. Krzysztof Miętus – 48 pkt.
 15. Aleksander Zniszczoł – 40 pkt.

Junior A

W klasie junior A najwyżej sklasyfikowany został Łukasz Podżorski, który po sezonie zdecydował się zakończyć karierę. Drugie miejsce zajął Krzysztof Leja, który wypadł z kadr narodowych na sezon 2016/2017. Na 3. lokacie sklasyfikowany został Przemysław Kantyka, który wskoczył obecnie do kadry B. Na czwartym miejscu uplasował się Łukasz Bukowski, który został powołany w tym roku do kadry C.

 1. Łukasz Podżorski
 2. Krzysztof Leja
 3. Przemysław Kantyka

Junior B

W kategorii junior B najlepiej spisującym się zawodnikiem, według rankingu PZN, był Paweł Wąsek.  Tuż za nim uplasował się Bartosz Czyż i Dawid Krupa. Czwarte miejsce zajął powołany do kadry narodowej C Dominik Kastelik, a dopiero szóste – Dawid Jarząbek.

 1. Paweł Wąsek
 2. Bartosz Czyż
 3. Dawid Krupa

Junior C

Z kolei w kategorii Junior C, do której kwalifikowani są zawodnicy urodzeni w latach 2000-2001  dominował Tomasz Pilch przed Kacprem Stoselem i Kacprem Juroszkiem.

 1. Tomasz Pilch
 2. Kacper Stosel
 3. Kacper Juroszek

Skoki kobiet

Wśród pań na pierwszym miejscu sklasyfikowano ubiegłoroczną liderkę kadry kobiet i tą która zdobyła pierwsze punkty w Pucharze Świata Pań, czyli Kingę Rajdę. Przeskoczyła ona Magdalenę Pałasz i Joannę Szwab, dla których ten sezon nie był zbyt udany. Czwarte miejsce należy do Anny Twardoz, która zastąpiła Joannę Szwab w kadrze na sezon 2016/2017.

 1. Kinga Rajda
 2. Magdalena Pałasz
 3. Joanna Szwab

Pełną listę rankingową możecie zobaczyć TUTAJ

Po co ten ranking?

Jak można bez trudu zauważyć, miejsca wielu skoczków w pełnym rankingu nie odpowiadają powołaniom do kadr narodowych,a często także ich realnej formie. Nad sensownością tworzenia takich dokumentów zastanawia się m.in. Jakub Kot , który w rozmowie z nami podczas Meczu Gwiazd skomentował to następująco: „Wiem, że był ranking, w którym byłem bodajże 11., a w kadrze się nie znalazłem. Nie mam o to pretensji, bo wiedziałem, że tak będzie, ale to dziwne. Takie rankingi robione są nie wiadomo po co, bo potem i tak co innego się wybiera”. Taka sytuacja dotyczy to nie tylko jednego zawodnika, gdyż dokładniej analizując zestawienie PZN można nie jeden raz otworzyć oczy ze zdumienia.


 • Źródło: pzn.pl
 • Foto: Kacper Kolenda

O autorze

Gabriela Szopa