Aktualności

Skoki narciarskie – zima kontra lato

Lato-zima

Skoki narciarskie zaliczane są do sportów zimowych. Najczęściej kojarzą nam się ze śniegiem, nartami i górskim krajobrazem pokrytym białym puchem. Dyscyplina ta jest szczególnie popularna w miesiącach zimowych, kiedy to rozgrywane są zawody Pucharu Świata. Jednak skoczkowie mają możliwość rywalizacji także latem na skoczniach pokrytych igielitem.  Zarówno konkursy letnie, jak i zimowe cieszą się popularnością wśród wiernych kibiców.

Atmosfera

Podstawowym czynnikiem rozróżniającym te dwie pory roku jest atmosfera panująca na skoczni. Mówi się, że przede wszystkim zimą czuć magię płynącą z tego sportu, a sama rywalizacja jest bardziej porywająca. Podczas Pucharu Świata na skoczniach gromadzą się tysiące kibiców, co dodatkowo czyni te zawody wyjątkowymi.

Wielu skoczków przyznaje, że to właśnie zimą czują największe wsparcie od kibiców. Gdy wokół pada śnieg i temperatura powietrza jest ujemna, konkursy zyskują sprzyjającą aurę, której nie da się poczuć śledząc rywalizację w telewizji. Krótko mówiąc – lato również ma swoje zalety, ale dla większości nie jest to już to samo.

Bardziej wolę skakać zimą, bo to jest sport zimowy. Chociaż latem też się fajnie skacze. – mówi Krzysztof Miętus. Dawid Kubacki też przyznaje, że zimą jest inna atmosfera do skakania, ponieważ to w końcu sport zimowy, choć na lato nie narzeka.

W sumie trudne pytanie, ale sądzę, że latem, ponieważ jest bardziej komfortowo. – podsumowuje z kolei czeski skoczek Frantisek Holik. Zimą – śnieg, latem igielit – różnica być może nieznaczna, a jednak potrafi całkowicie zmienić nastawienie zarówno zawodników, jak i kibiców.

Więcej możliwości

Zima jest sprzyjającą porą roku dla skoczków również dlatego, że przynosi wiele możliwości związanych z treningami i wyjazdami. Puchar Świata liczy kilkadziesiąt konkursów, a zawody odbywają się na wielu skoczniach świata. To pozwala sportowcom nie tylko dbać o własną formę przez dłuższy czas, lecz także sprawdzić swoje umiejętności na różnego typu obiektach, w różnych krajach, przy zagranicznej publiczności. Zimą skoczkowie wdają się w pewien rytm, dzięki czemu mogą utrzymać stabilny poziom.

Zdecydowanie wolę zimowe konkursy. Przyznam, że nienawidzę skakać latem. Nie wiem dlaczego tak jest. Zauważyłem, że jednego dnia mogę skoczyć bardzo dobrze, a następnego dnia oddaje bardzo słaby skok. Zimą łatwiej jest prezentować równą formę. – mówi słoweński skoczek, Jernej Damjan.

Letni cykl Grand Prix nie liczy aż tylu konkursów, a więc nie cechują się one tak dużą różnorodnością jak Puchar Świata. Wprawdzie latem jest ciepło, co staje się zaletą głównie dla kibiców gromadzących się pod skocznią, jednak mimo wszystko to zima stwarza wiele nowych możliwości rozwoju.

Lato jest dużo przyjemniejsze do treningów, bo zazwyczaj jest ciepło, ale to zimą jest dużo bardziej interesująco jeśli chodzi o skoki. Dodatkowo skoki zimą to możliwość skakania w różnych warunkach atmosferycznych i w większej ilości miejsc. – w ten sposób ocenia dyscyplinę Killian Peier.

Także Norwegowie preferują skakanie zimą, ponieważ żyją w kraju skandynawskim, gdzie sporty zimowe są szczególnie popularne, a tę porę roku uważają za bardziej przychylną do treningów.

Lato w rytmie przygotowań

Trzeba przyznać, że wielu skoczków traktuje letnie zawody przede wszystkim jako trening przed zbliżającym się nowym sezonem zimowym. Często zdarza się, że czołowi zawodnicy Pucharu Świata rezygnują z udziału w tych zawodach – zwłaszcza kiedy odbywają się w krajach oddalonych na wschód, ponieważ nie są one tak ważne jak zima, która jest głównym celem rywalizacji.

Puchar Świata szczyci się swoją rangą, dzięki czemu przyciąga tysiące kibiców. To właśnie zimą skoczkowie walczą o medale igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata oraz mistrzostw świata w lotach. Skoki letnie traktowane są głównie jako trening i stanowią okres przygotowawczy. Wysoka dyspozycja latem daje nadzieję na dobre występy w sezonie zimowych. Konkursy Grand Prix są więc dla skoczków dobrą okazją do treningów i stopniowego przyzwyczajania się do rywalizacji, jaka czeka ich za kilka miesięcy.

Wynik

Zarówno sezon zimowy, jak i letni mają swoje zalety, a także wady. Skoki narciarskie są sportem zimowym, kiedy na skoczniach kreuje się magiczna atmosfera, a dla wielu fanów, mimo kilku godzin kibicowania przy ujemnej temperaturze, to właśnie zima jest esencją tego sportu.  Z drugiej strony, pogoda latem nas rozpieszcza, co przydatne jest także dla skoczków, którzy mogą trenować w komfortowych warunkach. Grand Prix rozgrywane latem nie posiadają tak wysokiej rangi jak zimowy Puchar Świata, ale wciąż gromadzą na trybunach tysiące kibiców. Nie zważając na porę roku, sport ten jest popularny i wierni kibice czerpią radość zarówno z zawodów letnich, jak i zimowych. Dla mnie skoki narciarskie to przede wszystkim zima i śnieg, jednak wynik tego pojedynku pozostawiam do rozstrzygnięcia czytelnikom.


  • Źródło: pzn.pl / informacja własna
  • Foto: Paulina Ziemiańska / Przemysław Krawiec

O autorze

Katarzyna Pasek