Aktualności

Kłopoty zdrowotne Daniela-Andre Tande

Norweski skoczek narciarski Daniel-Andre Tande, który w klasyfikacji Pucharu Świata 2015/16 zajął siódme miejsce, boryka się z bólem w łydkach. Lekarze próbują ustalić co dolega zawodnikowi. Padło podejrzenie, iż 22-latek jest przeciążony.

Kolejna kontuzja Norwegów

Po ponownej kontuzji kolana Kennetha Gangnesa, do której doszło podczas zgrupowania z Stams i o której pisaliśmy TUTAJ, poprzez portal aftenposten.no spływają do nas kolejne niepokojące wieści, które tym razem dotyczą 22-letniego Daniela-Andre Tande. Zawodnik skarży się na ból w łydkach. Przeszedł już badanie rezonansem magnetycznym, które wykazało, że jego uszkodzenia nie są tak poważne jak uraz Gangnesa, jednak należy dojść ich przyczyny. Wyniki tych badań zostały przekazane specjalistom. Ostatecznych wyników możemy spodziewać się w tym tygodniu.

Przeciążenie głównym podejrzanym

Terapeuci i lekarze sprawdzają, co jest przyczyną dyskomfortu zawodnika. Jak przyznaj Tande, boryka się z tym problemem od kiedy miał 12 lat, jednak dopiero na zgrupowaniu w Austrii odczuł go w stopniu wyższym niż kiedykolwiek wcześniej.

Skoczek tłumaczy, że będzie musiał dać odpocząć swym nogom i chwilowo zmniejszyć intensywność treningów. Wyjaśnia także, że przyczynić się do tego mogły nie tyle zbyt dalekie skoki, co zbyt wysokie prędkości najazdowe, które korygowane są w zależności od warunków panujących na obiekcie.

Trener Stoeckl uspokaja

Trener kadry narodowej Norwegów Alexander Stoeckl uspokaja. Daniel-Andre Tande walczył niedawno z zapaleniem okostnej, lekarze muszą się upewnić, iż nie występują złamania zmęczeniowe. Szkoleniowiec zaznacza również, że kolejny sezon zimowy nie jest zagrożony dla Norwega, a przygotowania do Pucharu Świata przebiegną normalnym torem.

Co to jest złamanie zmęczeniowe?

Zwane inaczej złamaniem stresowym, powolnym lub marszowym. Jest to uraz, który jest związany z wykonywaniem wielogodzinnych czynności w pozycji stojącej lub obciążającej układ kostny. Są na nie szczególnie narażeni sportowcy. Powodowane są małymi, ale częstymi mikrourazami kości połączonymi ze zmęczeniem mięśni i częstego obciążenia stawów.


  • Źródło: aftenposten.no/poradnikzdrowie.pl/informacja własna
  • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Angelika Uchacz