Aktualności

Lukas Mueller – krok po kroku ku zdrowiu

Mueller-CC-BY-SA-5

Podczas tegorocznych mistrzostw świata w lotach narciarskich miał miejsce dramatyczny wypadek. Austriacki skoczek – Lukas Mueller z dużą prędkością uderzył w zeskok. Od tamtej pory jest pod opieką specjalistów, a ostatnio opuścił ośrodek rehabilitacyjny w Bad Haering.

Poważny upadek i jego skutki

13 stycznia wydawał się być dniem jak każdy inny.  23-letni zawodnik austriackiego klubu SV Villach miał pełnić rolę przedskoczka podczas zawodów mistrzostw świata w lotach narciarskich. Niestety, w trakcie treningów oddawał swój skok w dość trudnych warunkach. Podczas swojej próby stracił równowagę i z prędkością ponad 100 km/h uderzył w zeskok.

Od razu po wypadku Austriak został przetransportowany do szpitala w Grazu. Lekarze stwierdzili u niego uszkodzenie rdzenia kręgowego na wysokości szóstego i siódmego kręgu. W tej sytuacji przeprowadzenie operacji było niezbędne. Przebiegła ona bez komplikacji. Niestety wykonane później badania neurologiczne wykazały częściowy paraliż kończyn dolnych. W związku z tym Austriak pozostał przez pewien czas na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Pierwsze wieści

Na wieści o stanie zdrowia tego skoczka czekał cały świat. Na szczęście już po dwóch tygodniach Müller umieścił na Facebooku wiadomość skierowaną do swoich kibiców. Poinformował on w niej, iż powoli wraca do zdrowia i dlatego też może się z nimi skontaktować. Napisał również, że nie może wykonywać jeszcze ruchów nogami, ale odczuwa w nich dotyk. Przyznał także, iż chwilowo marzy jedynie o tym by wstawanie z łóżka nie wiązało się z trudnościami i nie było czymś niemożliwym do wykonania bez pomocy drugiej osoby. Zapewnił wszystkich, że ma świetną opiekę lekarską i codziennie przechodzi serię zabiegów. Podziękował także za ogromne wsparcie, które według niego było siłą napędzającą go do walki o powrót do sprawności.

Postępy rehabilitacji

Cztery tygodnie po upadku stan jego zdrowia znacznie się poprawił. Zawodnik mógł już między innymi samodzielnie siadać czy czasem poruszyć dużym palcem u stopy. Pod koniec lutego udał się do ośrodka rehabilitacyjnego w Bad Haering, gdzie codziennie ćwiczył nawet po 8 godzin. Po pewnym czasie poruszał się już swobodnie na wózku inwalidzkim, a na początku maja postawił na basenie swoje pierwsze prawdziwe kroki po wypadku. Pod koniec czerwca mógł już samodzielnie stać. W ostatnim tygodniu jego rehabilitacji, w połowie lipca, otrzymał kule, z pomocą których się porusza. Natomiast 21 lipca opuścił ośrodek rehabilitacyjny i po długiej rozłące z rodziną wrócił do domu.

Więcej informacji o początkowych etapach rehabilitacji, wsparciu innych zawodników czy kibiców można znaleźć TUTAJ oraz na oficjalnym profilu skoczka na Facebooku, gdzie umieszcza informacje na temat swojego stanu zdrowia.

Wsparcie finansowe

Zostało założone konto, na które można wpłacać pieniądze, przeznaczone  na rehabilitację i leczenie skoczka. Informacje na ten temat znaleźć można na stronie lukas-mueller.at. Austriacki Związek Narciarski także zobowiązał się do wsparcia finansowego swojego zawodnika by jak najszybciej mógł on wrócić do sprawności.


O autorze

Monika Baran