Aktualności

Lukas Mueller robi postępy w rehabilitacji

13 stycznia Lukas Mueller odniósł poważny upadek na mamuciej skoczni Kulm. Teraz stopniowo, krok po kroku, powraca do sprawności fizycznej podczas rehabilitacji. 

Pierwsze chwile po upadku

Tuż przed Mistrzostwami Świata w Lotach na skoczni Kulm w Tauplitz/Bad Mitterndorf, 13 stycznia austriacki zawodnik oddawał próbne skoki jako przedskoczek. Podczas treningu, przy padającym obficie śniegu, groźnie upadł. Następnie został przetransportowany do szpitala w Grazu, gdzie przeszedł operację. Badania wykazały uraz kręgosłupa na odcinku C6/C7. Austriak cierpiał dodatkowo na brak czucia w nogach.

Kibice skoków narciarskich włączyli się w akcję wsparcia dla Lukasa Muellera. Skoczek otrzymał sporo wiadomości oraz wpisów na portalach społecznościowych. Dodał, że działa to dla niego motywująco i jest wdzięczny za słowa wsparcia. Sportowiec otrzymuje również dotacje pieniężne, które zostaną w późniejszym czasie przeznaczone na dalsze leczenie. Więcej informacji o upadku Lukasa możecie przeczytać TUTAJ.

Wizyta w szpitalu i odwiedziny gości

O postępach w leczeniu Lukas informuje na swoim Facebooku. Można dowiedzieć się stamtąd, że skoczek mógł zawsze liczyć na wsparcie swoich znajomych. Systematycznie odwiedzała go Kira Gruenberg, austriacka tyczkarka. W lipcu zeszłego roku odniosła upadek, na skutek którego złamaniu uległa szyjna część kręgosłupa. Na początku lutego gościem w szpitalu był z kolei Thomas Morgenstern. TU możecie przeczytać więcej o wizycie byłego austriackiego zawodnika.

Już w miesiąc po upadku Lukas zaczął robić duże postępy związane z poruszaniem rękami. Mueller nauczył się także siadać bez niczyjej pomocy. Pod koniec lutego rozpoczął rehabilitację w Bad Haering. Na swoje 24. urodziny, 14 marca, otrzymał pamiątkowy plastron z autografami wielu skoczków, m.in. Kamila Stocha, Toma Hilde, Stefana Krafta. Ponadto Lukas w weekendy odbywał ćwiczenia i zaczął poruszać się swobodnie na wózku inwalidzkim.

Dalsze etapy rehabilitacji

W kwietniu, w centrum rehabilitacyjnym, Lukasa odwiedzili czołowi skoczkowie austriaccy: Michael Hayboeck i Stefan Kraft. Również w tym miesiącu odbył się benefis dla Lukasa w Spittal an der Drau. Na rehabilitację uzbierano podczas koncertu kwotę 6200 euro. Ponadto Austriak odwiedził galę sportową Leonidas. W maju spędził czas z kolegami i wstał o własnych siłach z wózka. Na gali w Styrii powiedział: „Lata doświadczenia w wykonywaniu tego sportu są powodem, dla którego czuję się silnym. Mogę być częścią tego cudownego wieczoru”. Niedawno skoczek wykonał ważny etap, czyli pierwsze kroki w basenie. Jak dodał, wszystko jest teraz możliwe.

Bieg „Wings for Life” w Wiedniu

Sam Lukas ma dobry kontakt z byłym skoczkiem Thomasem Morgensternem. Pojawił się nawet 6 maja podczas finału „Dancing Stars”, w którym popularny „Morgi” zajął ostatecznie drugie miejsce. W jednym z odcinków programu Thomas pozdrowił Lukasa i życzył mu szybkiego powrotu do zdrowia. Nieco później – 8 maja – skoczkowie spotkali się razem podczas biegu „Wings for Life World Run” w Wiedniu. Więcej na ten temat.

Thomas utworzył drużynę „My dla Lukasa Muellera”, co okazało się wielkim sukcesem. Wspomniany team liczył 127 członków, którzy łącznie przebiegli bądź przejechali na wózkach inwalidzkich dystans 1184,03 km. Drużyna zajęła 23. miejsce na świecie pod względem liczebności.


  • Źródła: Facebook – Lukas Mueller / Laola1.at / Salzburger Nachrichten / informacja własna
  • Foto: Lukas Mueller, fot. Manfred Werner – Tsui, lic. CC-BY-SA 3.0 + Aleksandra Bazułka

O autorze

Radosław Matyjakowski