Aktualności

Sezon 2017/2018 w skokach narciarskich [zapowiedź]

Coraz większymi krokami zbliża się zima, a z nią start kolejnego sezonu w skokach narciarskich. Wszyscy kibice już zacierają ręce na początek Pucharu Świata. Zapraszamy do zapoznania się z terminarzem konkursów.

Puchar Świata 

W ramach zbliżającego się 39. sezonu Pucharu Świata odbędzie się 8 konkursów drużynowych i 23 indywidualne. Istotną zmianą jest wprowadzenie nowego systemu jakim jest obowiązek wzięcia udziału w kwalifikacjach przez wszystkich zawodników. 

W połowie listopada najlepsi skoczkowie świata przybędą do Wisły na inauguracyjne i zarazem historyczne zawody. 18 listopada odbędzie się konkurs drużynowy, a dzień później zawodnicy powalczą indywidualnie. Warto wspomnieć, że skocznia specjalnie na tę okazję została zmodernizowana i wyposażona w tory lodowe.

Tydzień później karuzela Pucharu Świata przeniesie się do Finlandii. W Ruce (25-26.11) podobnie jak na początku sezonu odbędzie się rywalizacja drużynowa i indywidualna. Całość przeprowadzona zostanie na obiekcie o HS-142.

W grudniu czekają nas zawody w Niżnym Tagile (02-03.12). Po Rosji przyjdzie czas na niemiecki Titisee-Neustadt (09-10.12), gdzie rozegrany zostanie trzeci konkurs drużynowy.

Tradycyjnie przed świętami skoczkowie udadzą się do Szwajcarii (16-17.12). W Engelbergu Michael Hayboeck i Domen Prevc walczyć będą o powtórzenie sukcesu z poprzedniej edycji PŚ.

Po Turnieju Czterech Skoczni przyjdzie czas na mamuci obiekt w Bad Mitterndorf (13-14.01). Austriacka skocznia mierzy 225 metrów. Nim Puchar Świata powróci do Polski czekają nas Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich.

Po emocjach związanych z lotami, kolejnym przystankiem jest Zakopane, które gościć będzie skoczków po raz 22. Zmodernizowany i zarazem odnowiony obiekt cieszyć będzie oko zgromadzonych kibiców i zawodników w dniach 27-28 stycznia 2018. 

Na początku lutego premierę mieć będzie nowy turniej rozegrany w Willingen (03-04.02), a następnie oczy pasjonatów skoków narciarskich zwrócone będą w stronę Igrzysk Olimpijskich w Pjongchang (10-19.02).

Kolejne punkty do klasyfikacji generalnej zawodnicy będą mogli zdobyć w Lahti (03-04.03), gdzie odbędzie się konkurs indywidualny i drużynowy.

Ostatni etap sezonu 2017/2018 to turniej Raw Air (10-18.03) i finałowe zmagania w Planicy (23-25.03). 

Turniej Czterech Skoczni

Intensywny, męczący i wyczerpujący, ale też najbardziej prestiżowy cykl w skokach narciarskich po raz 66 zagości w naszych domach w czasie przerwy świąteczno-noworocznej. Z uwagi na wprowadzone nowe zasady, tym razem skoczkowie z czołowej „10” Pucharu Świata nie będą mogli zrezygnować z wzięcia udziału w kwalifikacjach.

W przedostatni dzień 2017 roku skoczkowie wezmą udział w zawodach przeprowadzonych w Oberstdorfie. Tradycyjnie w Nowy Rok rywalizacja przeniesie się do Garmisch-Partenkirchen

Część austriacka ciesząca się ogromną popularnością rozegrana zostanie w Innsbrucku (04.01) a następnie w Bischofshofen (06.01), gdzie dowiemy się do kogo trafi statuetka zwycięzcy po zeszłorocznym triumfie Kamila Stocha.

Mistrzostwa Świata w lotach

25. edycja mistrzostw świata w lotach narciarskich odbędzie się po raz szósty w niemieckim Oberstdorfie. Zawodnicy walczyć będą na mamucim obiekcie w terminie 19-21 stycznia 2018.

Mistrzowskich tytułów wywalczonych w 2016 roku w Tauplitz/Bad Mitterndorf bronić będą Peter Prevc i reprezentacja Norwegii.

Willingen Five

Nowy turniej zaakceptowany na kongresie FIS będzie miał premierę tuż przed wylotem skoczków narciarskich na Igrzyska Olimpijskie do Pjongchang. W niemieckim Willingen odbędą się dwa konkursy indywidualne, które zaplanowane są na 3 oraz 4 lutego 2018 roku. 

Więcej na temat turnieju pisaliśmy TUTAJ.

Igrzyska Olimpijskie

Igrzyska Olimpijskie w Pjongchang to długo wyczekiwana impreza, gdzie Kamil Stoch bronić będzie tytułu dwukrotnego mistrza olimpijskiego z Soczi. 

Tradycyjnie przeprowadzone zostaną dwa konkursy indywidualne panów i rywalizacja drużynowa. Polscy skoczkowie wraz z pozostałymi zawodnikami na dzień przed ceremonią otwarcia igrzysk (08.02) wezmą udział w kwalifikacjach na normalnej skoczni (HS-109) do pierwszego konkursu, który przewidziany jest na 10 lutego 2018 roku. 

17 lutego rywalizacja przeniesie się na dużą skocznię (HS-140), a dwa dni później na tym samym obiekcie odbędzie się konkurs drużynowy.

Raw Air

Druga edycja norweskiego turnieju odbędzie się w marcu 2018 roku tuż przed finałem Pucharu Świata w Planicy. 

Pierwszym przystankiem na norweskim szlaku będzie skocznia w Oslo, gdzie odbędzie się konkurs drużynowy oraz indywidualny (10-11.03). Skoczkowie po zakończonych zawodach udadzą się do Lillehammer (13.03) a następnie do Trondheim. W obu miastach zawodnicy będą walczyć o punkty do klasyfikacji generalnej turnieju i Pucharu Świata.

Na samym końcu skoczkowie powalczą w rywalizacji drużynowej i indywidualnej z tą różnicą, że skoki będą oddawać z mamuciego obiektu w Vikersund (17-18.03).

Skoki w TV

Wszystkie konkursy nowej edycji Pucharu Świata transmitowane będą w TVP 1 i Eurosport od inauguracji w Wiśle aż do finału w Planicy.

Zawody PŚ mężczyzn i większość serii kwalifikacyjnych pokazane zostaną na antenach Eurosport 1  i Eurosport 2. Za pośrednictwem tego kanału będzie można zobaczyć pojedyncze konkursy Pucharu Świata Pań. 

Kibice skoków narciarskich nie będą mogli narzekać. Eurosport pokaże relacje z Mistrzostw Świata w lotach narciarskich w Oberstdorfie. Discovery Communications to oficjalny partner Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i z tego tytułu posiada wyłączne prawa do emisji igrzysk w całej Europie. Mimo wszystko olimpijskie konkursy ze skoczni w Pjongchang będzie można zobaczyć także na antenie TVP 1.


  • Źródło: informacja własna 
  • Foto: PZN

O autorze

Paulina Kukurenda