Poradniki

LGP Wisła 2017 – zapowiedź (program, bilety)

Inauguracja letniego sezonu skoków narciarskich lada moment. 13 lipca br. rozpocznie się polski weekend w urokliwej Wiśle. Na dużej skoczni w Beskidach zostaną rozegrane dwa konkursy – drużynowy i indywidualny. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami na temat tego wydarzenia.

Kilka słów o obiekcie

Skocznia narciarska zlokalizowana w Wiśle-Malince nosi imię byłego polskiego skoczka narciarskiego Adama Małysza, który sześć lat temu zakończył karierę. Rozmiar obiektu to 134 m, zaś punkt K umiejscowiony został na 120 metrze. Oficjalnym rekordzistą skoczni jest Stefan Kraft, który w 2013 roku poszybował aż 139 m.

Wspomnienia sprzed roku – LGP 2016

Letnia Grand Prix w Wiśle w ubiegłym roku rozpoczęła się od zmagań drużynowych, gdzie najlepsi okazali się być Norwegowie. Podium uzupełnili skoczkowie ze Słowenii i Niemiec. Polacy uplasowali się dopiero na 6. miejscu.

Dużo ciekawsza okazała się być dla polskich kibiców rywalizacja indywidualna. Bezapelacyjnie wygrał Maciej Kot, który po zawodach w Wiśle był też najlepszy także i w trzech kolejnych konkursach, tym samym zwyciężając w klasyfikacji generalnej LGP. Drugie miejsce w ostatnim dniu zawodów na wiślańskim obiekcie zajął Anders Fannemel a trzeci był Andreas Wellinger.

Kwoty startowe na 1. period LGP i LPK 2017

Kwota startowa oznacza maksymalną liczbę zawodników, którą dany kraj ma prawo wystawić w zawodach. Pierwszy period sezonu letniego 2017/2018 będzie składał się z pięciu konkursów indywidualnych (15.07-27.08), w skład drugiego periodu wchodzą 4 konkursy, które odbędą się od 9 września do 3 października.

Sezon zimowy 2016/2017 dobiegł końca wraz z ostatnimi konkursami Pucharu Świata, które odbyły się w Planicy. Niedługo po zakończeniu poznaliśmy przypisane danym krajom kwoty startowe, którymi będą oni dysponować w pierwszych konkursach w sezonie letnim.

Po niezwykle udanym sezonie w wykonaniu Austriaka Stefana Krafta, jego kraj wraz z Niemcami oraz Słowenią zyskał prawo wystawienia aż siedmiu zawodników. Sześciu skoczków narciarskich może wystawić Polska i Norwegia, pięciu Japonia oraz Czechy, z kolei Rosja i Szwajcaria dysponują kwotą czterech reprezentantów. Trzech zawodników wystawić mogą Francja, Kanada, Stany Zjednoczone i Finlandia. 

Ostatnie bilety

Podobnie jak miało to miejsce w 2015 roku, organizatorzy postanowili umożliwić zainteresowanym kupno karnetu na 2 dni zawodów. Wejściówki na oba konkursy bardzo szybko zostały wyprzedane w sektorze A1, A2, A3, A4, A5 i A6. Do zawodów pozostało już niewiele czasu, jednak nadal istnieje możliwość kupna biletu na sektory stojące (A7 i A8). Znacznie inaczej sytuacja wygląda na czwartkowe kwalifikacje – wyprzedane zostały miejsca jedynie w sektorze A3 i A4.

Bilety na letnie zawody w Beskidach można nabyć w sklepie „Wiślaczek” w Centrum Wisły, a także za pośrednictwem platformy internetowej Kupbilet.pl. Booking.com

Program zawodów

Tuż po niezwykle udanym ubiegłym sezonie zimowym, tysiące kibiców z całej Polski ale też i ze świata przyjadą do Wisły, aby wspólnie dopingować najlepszych skoczków narciarskich. Otwarcie bram wejściowych odbędzie się 2,5 godziny przed rozpoczęciem imprezy. 

Czwartek, 13.07.2017

 • 11:00 – odprawa techniczna
 • 16:00 – oficjalny trening 
 • 18:00 – kwalifikacje 
 • 19:00 – ceremonia wręczenia numerów startowych

Piątek, 14.07.2017

 • 16:30 – seria próbna 
 • 17:30 – 1. seria konkursu drużynowego
 • po konkursie – ceremonia wręczenia nagród

Sobota, 15.07.2017

 • 16:30 – seria próbna 
 • 17:30 – 1. seria konkursu indywidualnego
 • po konkursie – ceremonia wręczenia nagród 

Skoki w TV

Transmisja z obu dni konkursowych (piątek i sobota) nadana będzie przez stację TVP 1, z kolei Eurosport 2 pokaże konkurs indywidualny.


 • Źródło: informacja własna 
 • Foto: Kamila Walter

O autorze

Paulina Kukurenda