Wywiady

Oficjalny Fanklub Dawida Kubackiego oczami założycielek [wywiad]

Kibicować można zawsze i wszędzie, ale znacznie lepiej jest robić to w grupie. Świetnym tego przykładem są widoczne pod skoczniami fankluby poszczególnych zawodników, do których grona niedawno dołączył Oficjalny Fanklub Dawida Kubackiego. Jak działa, kim są jego założycielki i jak zostać jego członkiem? Przekonajcie się sami!

  • Dobra myśl na start
Logo Oficjalnego Fanklubu Dawida Kubackiego

Logo Oficjalnego Fanklubu Dawida Kubackiego

Skąd pomysł, aby utworzyć fanklub akurat Dawida Kubackiego?

Alicja Kowalska, Wiceprezes Fanklubu: Na pomysł wpadłyśmy w styczniu 2015 roku w czasie Pucharu Świata w Zakopanem. Po bardzo długiej, bo trwającej prawie całą noc, dyskusji na temat wyników konkursu drużynowego, analizie zawodów zimowych i letnich z kilku ostatnich sezonów oraz snuciu wspomnień na temat przygód, które przydarzyły nam się dzięki skokom, doszłyśmy wspólnie do wniosku, że najmocniej kibicujemy właśnie Dawidowi. Któraś z nas rzuciła wtedy hasło: „To załóżmy mu fanklub!”.  Początkowo potraktowałyśmy to jak żart, bo wydawało nam się, że coś takiego będzie bardzo trudne do zrealizowania – w końcu oprócz kibicowania nie mamy nic wspólnego ze skokami, na dodatek mieszkamy w różnych regionach Polski. Czas jednak pokazał, że pasja i pomysłowość to bardzo skuteczna mieszanka.

Czy przed założeniem fanklubu rozmawiałyście o tym fakcie z samym skoczkiem? Jak to przyjął oraz jak teraz odbiera Wasze działania? Utrzymujecie obecnie jakiś kontakt?

Ewa Knap, Wiceprezes Fanklubu: Fanklub od samego początku ma status oficjalnego, a to znaczy, że powstał za zgodą Dawida Kubackiego i Eve-nement Skijumping Team. Zanim rozpoczęłyśmy jakiekolwiek działania, w lipcu przed zawodami LGP w Wiśle spotkałyśmy się z Dawidem, przedstawiłyśmy mu nasz pomysł i zapytałyśmy, co on na to. Gdyby wtedy się nie zgodził, temat umarłby śmiercią naturalną. Jednak Dawid wyraził wstępne zainteresowanie, więc w następnej kolejności skontaktowałyśmy się z Ewą Bilan–Stoch, jego menedżerką i przygotowałyśmy oficjalny list, w którym przedstawiłyśmy naszą koncepcję. Najwyraźniej była ona przekonująca, bo już po kilku tygodniach dostałyśmy zielone światło. Mogłyśmy zakładać fanklub.

Ida Żmiejewska, Prezes Fanklubu: Wszystkie pomysły staramy się konsultować zarówno z Dawidem, jak i z Ewą Bilan-Stoch.  Dawid wspiera nas i w miarę możliwości angażuje się w nasze akcje –  w Zakopanem znalazł czas na wspólne zdjęcie z kibicami, a ostatnio zasiadł w jury organizowanego przez nas Wielkiego Konkursu Plastycznego.

Ewa: A o ocenę naszych działań, najlepiej pytać samego Dawida.

Kubacki-4

Dawid Kubacki na konferencji prasowej przed sezonem, fot. Anna Cis

Wzór do naśladowania, wielki sportowiec, pracowity skoczek – kim jest Dawid Kubacki dla założycielek fanklubu i jakie cechy charakteryzują w Waszym odczuciu tego zawodnika?

Ida: Dawid jest dla nas przede wszystkim sportowcem, którego bardzo szanujemy za jego determinację, konsekwencję w działaniu i upór w dążeniu do celu; w końcu nie każdy zawodnik zdecydowałby się po dwudziestu latach treningów na całkowitą zmianę stylu skakania.  Co więcej – ta zmiana już zakończyła się sukcesem, co było wyraźnie widać podczas Letniej Grand Prix, Mistrzostw Świata w Lotach, czy też ostatnich startów. Dawid ma ambicje i jest typem fightera, który nigdy się nie poddaje, więc najlepsze dopiero przed nim. Na pewno jeszcze nie jeden raz da kibicom powody do radości.

  • Działamy!
PŚ: Kubacki drugi w kwalifikacjach

Dawid Kubacki podczas imitacji skoku z trenerem Maciejem Maciusiakiem, fot. Maja Gara

Co jest największym wyzwaniem przy stworzeniu i zorganizowaniu fanklubu? Czy na początku pojawiały się jakieś trudności?

Ewa: Wydaje mi się, że jak na razie największym wyzwaniem było (i nadal jest) zorganizowanie fanklubu od strony formalno-prawnej. We wrześniu założyłyśmy Stowarzyszenie pod nazwą Gramy Fair, złożyłyśmy dokumenty w Sądzie i prawie trzy miesiące czekałyśmy na rejestrację. W przygotowania włożyłyśmy wiele pracy i wysiłku, bo należy pamiętać, że mieszkamy w różnych częściach Polski, a to nie ułatwiało zadania.  Wszystko zakończyło się jednak szczęśliwie i 22 grudnia 2015 roku Zarząd nowo powstałego Stowarzyszenia mógł wydać uchwałę o powołaniu Oficjalnego Fanklubu Dawida Kubackiego. Kilka kolejnych tygodni zajęło dopełnianie różnych formalności oraz przygotowywanie i zatwierdzanie Regulaminu Fanklubu, a mniej więcej w połowie stycznia 2016 roku mogłyśmy uruchomić stronę internetową www.kubackiteam.pl i rozpocząć przyjmowanie członków.

Jak dużo czasu poświęcacie na rozwój swojego pomysłu?

Ewa: Najwięcej wysiłku wymagało od nas na samym początku zaplanowanie i spisanie całej koncepcji Fanklubu oraz przygotowanie dokumentów wymaganych do rejestracji stowarzyszenia. Później, gdy formalności zostały załatwione, praca stała się o wiele przyjemniejsza. Właściwie trudno określić, ile czasu poświęcamy na prowadzenie Fanklubu, bo to zależy od dnia – czasami potrzeba kilkunastu minut na przygotowanie notki na Facebooka, a niekiedy spędzamy nawet kilka godzin dziennie na planowaniu, dyskusjach, przygotowaniach i pisaniu.

Ida: Nie ukrywamy, że organizowanie i prowadzenie Fanklubu stanowi dla nas pewne wyzwanie, bo nigdy wcześniej nie zajmowałyśmy się tego typu działalnością. Mamy jednak różnorodne doświadczenia zawodowe i możemy z nich korzystać.

Kubacki1

W minionym roku Dawid Kubacki przyjechał do Szczecina na charytatywny Wielki Mecz Gwiazd, fot. Kacper Kolenda

Jakie obowiązki niesie ze sobą prowadzenie fanklubu i jak się nimi obecnie dzielicie?

Ewa: Obecnie większość obowiązków związanych z prowadzeniem Fanklubu, dzieli między sobą Zarząd, ale liczymy, że wkrótce dołączą do nas nowe osoby. Najwięcej czasu zajmuje nam prowadzenie strony internetowej, Facebooka i Twittera. Specjalistką od pisania jest Ida. To ona tworzy większość tekstów, a także robi korekty i pilnuje, żeby wszystko było poprawne sformułowane i spójne. Ja bardzo często z nią przy tym współpracuję. Poza tym odpowiadam za Twittera i od samego początku działalności zajmuję się kwestiami administracyjno-finansowymi. Natomiast Alicja przyjmuje nowych członków – to do niej trafiają wszystkie deklaracje. Nowe rzeczy wymyślamy wspólnie.

Jakie są plany na dalszy rozwój fanklubu?

Ala: Plany są na pewno ambitne. 🙂 Ten rok chcemy poświęcić na dopracowywanie kwestii organizacyjnych. Na pewno dużo czasu poświęcimy na rozwój strony internetowej, szczególnie działu „Aktualności”, fanpage’a na Facebooku oraz Twittera. Będziemy też organizować konkursy – ogólnie dostępne i przeznaczone wyłącznie dla członków Fanklubu. Jeśli zaś chodzi o działania „na żywo”, to w grę wchodzą oczywiście wyjazdy na zawody – niedawno byłyśmy w Zakopanem, wybieramy się też do Wisły, a w przyszłości chciałybyśmy jeździć także zagranicę. Być może zorganizujemy też spotkania z Dawidem oraz takie w gronie członków.

Ewa: Od czasu do czasu w naszych rozważaniach na temat przyszłości powraca też kwestia gadżetów, niewykluczone, że kiedyś się nią zajmiemy.

Czy Fanklub Dawida Kubackiego współpracuje lub ma w planach współpracę z Fanklubem Kamila Stocha? Mamy na myśli np. wymianę doświadczeń, wspólne lub wspólne kibicowanie, itp.

Ida: Kontakt z Fanklubem Kamila Stocha nawiązałyśmy jeszcze zanim na dobre zaczęłyśmy działalność. Wówczas prezes Rafał Chmiela udzielił nam kilku cennych wskazówek. Do wspólnego kibicowania przymierzaliśmy się już przed Zakopanem, ale niestety tym razem nie udało nam się odnaleźć, bo zabłądziłyśmy w tłumie na skoczni. 🙂 Na pewno będziemy próbować dalej i o wspólnych akcjach też porozmawiamy.

  • W grupie raźniej
Kubacki1

Dawid Kubacki na Mistrzostwach Polski w Wiśle, fot. Kacper Kolenda

Ile osób obecnie należy do Fanklubu i jak ta liczba może zmienić się w najbliższej przyszłości?

Ida: Początkowo do Fanklubu należały osoby ze ścisłego grona założycielskiego Stowarzyszenia. Obecnie dołączają do nas nowi członkowie. Trudno nam jednak przewidywać, w jakim tempie będziemy się rozrastać. Wiemy jednak, że chcemy zebrać mocną grupę kibiców Dawida, dlatego zapraszamy wszystkich chętnych.

Jak można zostać członkiem fanklubu i jakie wymogi trzeba spełnić?

Alicja: Członkiem Fanklubu może zostać każda zainteresowana osoba, która ukończyła siedemnaście lat. Na naszej stronie internetowej www.kubackiteam.pl, w zakładce „Zapisz się” można znaleźć nasz regulamin oraz deklarację zgłoszeniową. Pierwsze należy uważnie przeczytać, drugie wydrukować, wypełnić, podpisać i wysłać pocztą tradycyjną na wskazany adres.

Na koniec, chcielibyśmy poznać oraz dowiedzieć czym prywatnie zajmują się założycielki fanklubu (jeśli oczywiście nie jest to tajemnica 🙂 )

Ida: Zawodowo zajmuję się zarządzaniem zasobami ludzkimi, doradztwem zawodowym i szkoleniami.

Alicja: Jestem studentką trzeciego roku pedagogiki. Pracuję jako sekretarz w szkole podstawowej więc „ogarnianie” dokumentów mam w małym palcu. W ramach hobby pracuję także jako korepetytor języka angielskiego.

Ewa: Z wykształcenia jestem polonistką, ale na co dzień zajmuję się pracą biurową, rozliczaniem projektów międzynarodowych i zarządzaniem finansami organizacji pozarządowej.


  • Źródło: informacja własna
  • Współpraca: Przemysław Krawiec
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Aleksandra Bazułka