Aktualności

Postępy Lukasa Muellera

13 września minęło 8 miesięcy od upadku Lukasa Muellera. Austriak odniósł go podczas treningu przed MŚ w Lotach na obiekcie w Kulm. Od tego czasu 24-latek wykonał ogromną pracę i powraca do pełnej dyspozycji. Zobaczcie, co w tej chwili dzieje się u reprezentanta Austrii.

Upadek Austriaka

13 stycznia 2016 r. Lukas Mueller był przedskoczkiem podczas treningów przed Mistrzostwami Świata w Lotach na mamucim obiekcie w Kulm. Doznał on wówczas poważnego upadku, uderzając w zeskok z prędkością 100 km/h. Po tym zdarzeniu Austriak został przewieziony do szpitala w Grazu. Początkowo stwierdzono u niego uraz kręgosłupa na odcinkach C6 i C7. 24-latek mógł liczyć na swoich kibiców i przyjaciół, którzy wspierali go na różny sposób, również poprzez słowa wsparcia na portalach społecznościowych.

Początek leczenia

Dwa tygodnie po upadku skoczek podziękował kibicom za okazaną pomoc. Wówczas był w pełni zmotywowany do dalszego działania. Odczuwał powoli czucie w nogach, zaś każdego dnia wykonywał postępy. Rodzina zawodnika założyła konto, na które można przeznaczać środki na rehabilitację. Na początku lutego skoczka odwiedził w szpitalu austriacki były skoczek narciarski, Thomas Morgenstern. Więcej możecie przeczytać TUTAJ.

Rehabilitacja i czas wolny

Pod koniec lutego Austriak opuścił szpital w Grazu. Dalsze leczenie kontynuował w ośrodku rehabilitacyjnym w Bad Haering. W tamtym czasie potrafił już usiąść bez żadnej pomocy. Na swoje 24. urodziny 14. marca otrzymał pamiątkowy plastron Severina Freunda z MŚ w Lotach z Harrachova z podpisami znanych skoczków, jak: Kamil Stoch, Robert KranjecAndreas Wellinger. Na początku kwietnia skoczka odwiedzili m.in. Stefan Kraft i Michael Hayboeck.

Nieco później wziął udział w 2 galach sportowych i spędzał czas z przyjaciółmi na świeżym powietrzu. 6 maja odwiedził Thomasa Morgensterna podczas finału „Dancing Stars„. Dwa dni później w Wiedniu odbył się bieg „Wings for Life„. Jedna z drużyn nosiła nazwę „My dla Lukasa Muellera”. Członkiem tej ekipy był popularny Morgi. 31 maja Lukas wykonał pierwsze kroki w basenie. W czerwcu wykonywał ćwiczenia wzmacniające nogi. Więcej możecie przeczytać pod TYM linkiem.

Ostatnie 3 miesiące u Lukasa Muellera

Pod koniec czerwca Austriak wziął udział jako widz w zawodach IRONMAN Austria. Dał sygnał do startu zawodnikom w kategorii dziecięcej IronKids. Cieszyć może fakt, że wówczas 24-latek swobodnie poruszał się na stojąco. Na początku lipca trenował także rzut oszczepem. Koniec rehabilitacji przypadł na drugą połowę tego miesiąca, w jej ostatnim tygodniu otrzymał kule. Ostatecznie klinikę w Bad Haering młody Austriak opuścił 21 lipca. Przy okazji Austriak podziękował terapeutom, lekarzom, pielęgniarkom oraz ponownie kibicom za niegasnącą motywację. Bliższe informacje możecie odnaleźć TUTAJ.

Na początku sierpnia Austriak zagościł na skoczni im. Paula Ausserleitnera w Bischofshofen. Był bardzo szczęśliwy z faktu zobaczenia swojej ulubionej skoczni oraz obejrzenia skoków swoich kolegów. Uczucie to uznał za bezcenne. Miesiąc później, w 1. połowie września dotarł na szczyt Rossfeld Gipfel na granicy niemiecko-austriackiej, za pomocą wózka inwalidzkiego i kul. Towarzyszył mu przy tym pies. Austriakowi życzymy dalszych postępów w rehabilitacji oraz szybkiego powrotu do zdrowia!


  • Źródła: informacja własna / Facebook / Instagram
  • Foto: CC-BY-SA / Aleksandra Bazułka

O autorze

Radosław Matyjakowski